Nejzajímavější světové válečné filmy o I. a II. světové válce

V našich průvodcích filmem jsme se dosud válečnými filmy příliš nezabývali. Při výročí vítězství II. světové války se podívejme na hvězdnou hodinu světového válečného filmu.

ryan5

Nemůžeme říct, že by se od počátku kinematografie filmaři o válečné filmy nepokoušeli, ale rozhodně na růžích ustláno neměli. Bitevní vřavy se stovkami komparsistů a uniforem jsou mimořádně drahé a publikum se v nich vyžívá méně, než by si mnozí režiséři přáli. Ostatně jen si připomeňme kolikrát chtěli velcí filmaři jako třeba Stanley Kubrick zfilmovat fascinující příběh Napoleona. A takových odvážných snů bychom našli samozřejmě mnohem více.

 

Zůstaňme ale raději u filmů realizovaných. Objektivním úspěchem válečného filmu byl snímek Na západní frontě klid z roku 1930 podle slavného románu německého autora Ericha Maria Remarqua, který ale většinu aktivního života prožil mimo svou domovinu. Jeho slavný román o nesmyslnosti války ukázal, že i na německé straně byli trpící lidé. Soucitný přístup k německým vojákům režiséra Lewise Milestona, který přesvědčivě zobrazil utrpení zákopové války a diváka vtáhl do děje dramatickými pohyby kamery sice vedl k úspěchu v USA, ale v mnoha zemích byl zakázaný. Mimochodem tento snímek nesnášel Adolf Hitler, který o něm řekl, že je protigermánský. Diváci se ale do kin nehrnuli a brzy zvítězil přístup, že válečný film se rovná dobrodružství.

 

Zásadním francouzským snímkem je snímek Velká iluze (1937) režiséra Jeana Renoira s hvězdným obsazením – Jeanem Gabinem nebo Erichem von Stroheimem. Snímek se odehrává za I. světové války v zajateckém táboře. Hlavní hrdina podůstojník (Pierre Fresnay) zažívá nepříjemné dilema, protože si uvědomuje, že pokud uteče se svými spoluvězni, dostane do problému vedoucího tábora, který je šlechtic stejně jako on. Poselství filmu jednoznačně předpovídající hrozící válečný konflikt je snaha podpořit mezinárodní spolupráci a že ne každý rozkol musí vést k válečné vřavě.

casablanca

Zřejmě nejoblíbenějším filmem II. světové války je bezesporu Casablanca Michaela Curtize z roku 1942. V zimě 1942-1943 se Casablanca stala symbolem zvratu ve válce. Byla uvedena jen několik týdnů po osvobození města, které se v následujícím roce stalo místem konání konference, na níž spojenečtí velitelé naplánovali invazi do Itálie. O filmu jsme psali v samostatném článku.

 

Stanley Kubrick - filmografie


Stezky slávy je název jednoho z prvních filmů Stanleyho Kubricka, který jej považoval za svůj debut. Film se odehrává v zákopech na frontě během 1. světové války, kde proti sobě stojí armáda Francie a Německa. Plukovník Dax (Kirk Douglas) dostane rozkaz dobýt nepřátelské území, i když ví, že při tom zahyne nejméně polovina jeho mužů. Kubrick přichází z technicky mimořádně vyspělým filmem. Na scény v zákopech používá novátorsky kamerové jízdy, které jsou skvělým obrazovým dramatickým prostředkem. Černobílá kamera a výtvarně brilantně zinscenované scény jsou nesmírně působivé. Především kvůli závěru filmu, který nemíníme prozrazovat, byl film na více než 30 let ve Francii trezorovým zbožím. Snímek se natáčel v mnichovských ateliérech v Německu a Kubrick se během natáčení seznámil se svou chotí, s kterou žil až do své smrti. Stezky slávy vyhrály prestižní ceny BAFTA za nejlepší film a Kubrickův scénář si vysloužil nominaci mezi nejlepší práce Cechu amerických scenáristů.

VÁLEČNÉ FILMY O TOMTO OBDOBÍ NA REALFILM.CZ

kwai1

Most přes řeku Kwai (1957)

Steven Spielberg - filmografie

Zachraňte vojína Ryana (1998)

fury_1

Železné srdce (2014)

allied_1

Spojenci (2016)

hacksaw_ridge_4

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Přidat komentář

TOPlist