Orel Eddie (2016)

E

Eddie the Eagle, USA/Velká Británie/Německo, režie: Dexter Fletcher, scénář: Sean Macaulay, kamera: George Richmond, hudba: Matthew Margeson, hrají: Taron Egerton, Hugh Jackman, Christopher Walken, Keith Allen, Tim McInnerny, Rune Temte, Jo Hartley

 

106 minut, 2.35:1, RED Epic Dragon a HAWK, barevný

 

Film:

Michael Edwards (Taron Egerton) chce od narození jednu jedinou věc – vyhrát Olympiádu. Jeho touha je zdánlivě prostá a přímočará: Stát se olympionikem a reprezentovat Velkou Británii na některých olympijských hrách v nějakém sportu, celkem jedno ve kterém. A tak malý Michael vyzkouší mnoho různých atletických disciplín, aby sebe i své okolí ujistil o nedostatku jakéhokoliv sportovního talentu ve sportech, které by mu umožnily účast na letních olympijských hrách. Proto se soustředí na hry zimní. Ale ani ve sjezdovém lyžování nemá zrovna moc štěstí a ani talentu. Většina lidí by to už dávno vzdala, ale Michael takovým měkkotou není a navíc jeho rozeznávací schopnosti jsou poněkud limitované, ale upřímně, který ze sportovců má MATFYZ.. Jeho poslední šancí jsou skoky na lyžích, a to především díky tomu, že v Británii není moc skokanů s olympijskými ambicemi. Vlastně tu nejsou žádní.

 

Rozhodne se učit od nejlepších, a tak opustí rodnou zemi a na vlastní pěst vyrazí do Alp. Chvíli pozoruje skokany v akci, pak si vleze na můstek a rozjede se. Po několika bolestivých pádech si uvědomí, že to bez trenéra asi nepůjde. Tedy pokud bude chtít na olympiádu a také pokud bude chtít zůstat naživu. Na scénu tedy vstupuje Bronson Peary (Hugh JackmanDokonalý trik,  série X-MenBídníci), údržbář zimního střediska, rváč a pijan, ale i bývalý skokan na lyžích, kterého kdysi vyloučili z amerického olympijského týmu. Bronson urputného a neodbytného skokana-samouka vezme pod svá ochranná křídla a začne jej učit nejen skákat na lyžích, ale také jak skákání přežít. Na obzoru je Olympiáda v Calgary a pokud tenhle příběh ještě neznáte, tak se máte na co těšit.

E

Jednoho večera ke konci roku 2014 se Matthew Vaughn – režisér snímků Kingsman: Tajná služba, X-Men: První třída a Po krk v extázi – díval spolu se svými dětmi na film – Kokosy na sněhu, komedii o jamajském bobovém týmu, který na vzdory všem překážkám soutěžil v roce 1988 na olympijských hrách v Calgary.

 

“Moje děti se do toho filmu zamilovaly,” říká Vaughn, “a já jsem začal přemýšlet, proč už dnes nikdo takové filmy nedělá? Chtěl jsem natočit film, který by diváky inspiroval, a který by mohly sledovat i moje děti!”

E

Možná povzbuzený pozoruhodnou shodou okolností, že jamajští závodníci i Eddie Edwards soutěžili během stejných olympijských her, Vaughn zaměřil svou pozornost na Orla. O patnáct let dříve Vaughn a jeho tehdy režijní partner, Guy Ritchie, obdrželi scénář k filmu Orel Eddie. I když tenkrát k natočení filmu nedošlo, Vaughn na Eddieho příběh nezapomněl. “Měl jsem pocit, že byl okouzlující, a že stálo za to ho natočit. Od té doby scénář prošel rukama spousty vlastníků práv, ale k ničemu nedošlo,” vysvětluje Vaughn. “Vypátral jsem, kdo vlastnil práva ke scénáři jako poslední a koupil jsem je od něj. A za tři měsíce jsme začali točit.”

Ačkoli na filmu pracovala legendární parta kaskadérů kolem Vica Armstronga, většina scén je CGI. Jackman celkem logicky popsal hrůzu, jak byl uvázaný na laně na 90 metrovém můstku a jediné, co ho zajímalo bylo, aby s emu nerozjely lyže a nemusel to absolvovat. Stejného názoru byl i producent Vaugh, který k tomu poznamenal, že je naprosto šílené a nelogické provozovat něco jako je skákání na lyžích.

 

Orel Eddie je spíš než film Kokosy na sněhu, úsměvným Rockym, příjemným rodinným snímkem o odvaze a touze něčeho dosáhnout. Je dost možné, že se toho hodně odehrálo trochu jinak, například postava trenéra Pearyho je autorskou fikcí, ale moc hezky se na to dívá a naše redakční kolegyně Sylva se od začátku do konce upřímně bavila.

 

Jako u každého filmu Matthew Vaughna se opět dočkáte poněkud drsnějších vtipů, sem tam někdo dostane pořádnou nakládačku, ale celé to drží celkem slušně pohromadě, i když celá podívaná má trošku mouchy v tempu. Na druhou stranu takhle dobrá rodinná podívaná tu dlouho nebyla a přestože to není úplně pro nejmenší děti, děti na film jistě mohou a dospělí taky. Přemýšlím, kdy se něco takového mohlo poslední dobou říct o hollywoodské rodinné zábavě. Právem snímek patří do naší rubriky důležité filmy.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

image001

Přidat komentář

TOPlist