Skrytá identita (2006)

Departed (2006)

USA/Hong Kong 2006, The Departed, režie: Martin Scorsese, scénář: William Monahan podle scénáře Alana Maka a Felixe Chonga, kamera: Michael Ballhaus, hudba: Howard Shore, střih: Thelma Schoonmaker, hrají: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg, Martin Sheen, Alec Baldwin, Vera Farmiga, Ray Winstone

formát: 2.35:1, barevný, 35mm, délka: 151 minut

Oskar za nejlepší film, režii, střih a adaptovaný scénář

Film:

Policista infiltrovaný mezi mafiány je téma velice běžné. Hongkongský thriller Volavka přišel s inovací v podobě policisty nasazeného mezi mafiány a mafiána mezi policisty. Jejich jedinou šancí na přežití je zjistit, kdo je zač ten druhý. Tato zajímavá kombinace se nakonec stala předlohou pro jeden z nejzajímavějších thrillerů posledních dvaceti let.

I v Bostonu kvete organizovaný zločin. Šéfem místní mafie je jistý Costello (Jack Nicholson) vyznačující se vysokou inteligencí, zvráceností a šarmem. Tento muž dostal hodně lidí z bídy, ale zároveň jich hodně poslal na onen svět. Colina Sullivana (Matt Damon) nasměroval na studia a pak i do řad policejního sboru odkud mu donáší cenné informace.

Departed (2006)

Billy Costigan (Leonardo DiCaprio) je osamělý a hodně nevyrovnaný muž, který sice úspěšně absolvuje policejní akademii, ale vzápětí je oficiálně vyhozen a za jakési přepadení je natvrdo zavřen do kriminálu. Po návratu do své čtvrti je nasazen na Costella. Costigan je totiž policista v utajení a o jeho existenci ví pouze jeho přímý nadřízený (Martin Sheen) se svým asistentem (Mark Wahlberg). Jenže policisté nejsou hlupáci, vědí, že někdo vynáší, ale neví kdo a Costello ví zase velice dobře, že má ve svých řadách krysu. Jenže jak jí najít a zachránit si krk?

departed-5

Scorsese se tentokrát zaměřil na druhou stranu téže mince a to místo na gangstery na policisty. Američtí teoretici filmu tento jeho snímek ozačují za jeho nejvíce politicky angažovaný film. To ovšem našinci mezi Aší a Uherským Brodem úplně nepoznáme. Pro nás je ovšem mnohem podstatnější, jak se mu podařilo vylíčit charaktery, aby je divák pochopil a dokázal sledovat děj. Scorsese popsal postavy svým specifickým černohumorným syrovým pohledem a odměřil všem postavám spravedlivé tresty. Skrytá identita je po technické stránce na nejvyšší Hollywoodské metě, přičemž o solidní rozpočet se postarali producenti z celého světa v čele s Bradem Pittem a v ničem si nezadá ani v obsazení.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist