Walk the Line (2005)

walk_the_line_1

USA/Německo, režie: James Mangold, scénář: Gill Dennis, James Mangold podle autobiografií Johnnyho Cashe „Man in Black“ a „Cash: The Autobiography“, kamera: Phedon Papamichael, střih: Michael McCusker, hrají: Joaquin Phoenix, Reese Witherspoon, Ginnifer Goodwin, Robert Patrick, Dallas Roberts
136 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

 

Oskar za ženský herecký výkon (Reese Witherspoon), nominace na Oskara – nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Joaquin Phoenix), střih, kostýmy, zvukový mix

Film:                             

   Johnny Cash (Joaquin Phoenix) byl vynikající hudebník a písničkářská legenda, který proslul svým typickým černým oblečením. Film popisuje jeho hvězdnou dráhu plnou návykových prášků, alkoholu, rodinných neshod, převážně pak se svým otcem (Robert Patrick) a velkou lásku k vytoužené ženě June Carter (Reese Witherspoon).

 

Film Walk the Line sází na autentický životní příběh obrovské hudební legendy Johnnyho Cashe. Režíroval jej James Mangold (3.10 vlak do Yumy, The Wolverine), který sice dokázal, že zatímco herce zvládne na výbornou dělá mu problémy ukočírovat tempo svých snímků. V tomto ohledu je Walk the Line bezesporu dosud jeho nejlepším filmem, ačkoli mu šlape na paty Logan.

walk_the_line_2

Filmu dominují skvělé herecké výkony, které byly vyznamenány řadou prestižních cen, jak vidíte v záhlaví. Joaquin Phoenix (Ona) všechny písně Johnnyho Cashe nazpíval sám, stejně jako Reese Witherspoon (Tohle je válka!). Oba se pak naučili hrát i na hudební nástroje, které používají ve filmu. Vzhledem k tomu, že jak Johnny Cash a June Carter byly v době preprodukce filmu naživu, byli oba herci jimi osobně schváleni. Johnnymu Cashovi jeho představitel velmi imponoval zvláště díky jeho mimořádnému hereckému výkonu v Gladiátorovi.

 

Film není nikterak ošizen na kostýmech, Joaquin Phoenix ve filmu vymění 56 kostýmů a samotná Reese Witherspoon si dělala průzkum jaké oblečení nosila její postava ve skutečnosti. Jen pro upřesnění, June Carter zemřela těsně před natáčením při automobilové nehodě. Kostýmy jsou ovšem mimořádné a plným právem si za ně Arianne Philips odnesla oskarovou nominaci. Tato úspěšná hollywoodská kostýmní výtvarnice obléká třeba Madonnu na její turné a z její bohaté filmografie jen vyberme Kingsman: Tajná služba, 3:10 Vlak do Yumy nebo Lid versus Larry Flynt, na kterém pracovala s Theodorem Pištěkem.

walk-the-line-3

Rozpočet snímku byl střízlivých 28 milionů dolarů, ale cesta k němu byla docela dlouhá. Johnny Cash se objevil v roce 1993 jako host v kultovní show Doktorka QuinnováJane Seymour a seznámil se s režisérem Jamesem Keachem, tedy manželem populární herečky. Nastínil mu, že by nebylo špatné natočit o jeho životě biografický film. Manželský pár na projektu začal pracovat, nejprve s muzikantem nahráli sérii rozhovorů a v roce 1997 nechali napsat scénář zkušeným scenáristou a režisérem Gillem Denisem. Dva roky obcházeli studia, ale žádné o projekt neprojevilo zájem. V ten moment Keach zavolal Jamesi Mangoldovi, který se o projekt delší dobu intenzivně zajímal.

James Mangold se svou manželkou Cathy Conrad (trilogie Vřískot, většina filmů manžela Jamese Mangolda) začali psát scénář znovu a po dvou letech, tedy v roce 2001 byli připraveni na pitching v Sony. Pro ty z vás, kteří nevíte, co je to pitching, to je taková fáze v produkci filmu, kdy předstoupíte s prezentací vznikajícího filmu před ohromnou početní převahu producentů, ale často u stolu sedí i sekretářky a uklízečky, jen aby jich bylo víc a vy máte limitovaný čas, abyste svůj projekt představili. Zkrátka jde o to, zda na film dostanete peníze nebo ne. Oprava není možná, máte jenom jednu šanci. A ono to nedopadlo. Mangold tak pro Sony natočil jiný projekt, veleúspěšný thriller IdentitaJohnem Cusackem.

walk_the_line_4

Jenže vzdát se nikdo nechtěl. Začalo znova kolo pitchingů u jiných studií a už to začalo vypadat, že je to celé v tahu. A jednou to vyšlo, o projekt projevili zájem u Foxů. A vyplatilo se to. Film celosvětově v kinech vydělal 186,4 milionů dolarů a získal i velmi dobré hodnocení od kritiků. Na DVD pak vyšla o 18 minut prodloužená verze, která mimochodem k dnešnímu dni vydělala v USA dost neskutečných 160 milionů dolarů, ale v různých koutech světa jsou k mání různé verze, třeba americká Blu Ray verze obsahuje jen verzi promítanou v kinech, tak evropské Blu Ray obsahují verzi rozšířenou. Obchodně je tedy tento snímek zlatý důl, ale zároveň je to i zatraceně dobrá podívaná s hudbou nestárnoucího Johnnyho Cashe. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

Přidat komentář

TOPlist