Za necelý týden začíná Cannes

Letošní Cannes je sice kritizován americkým tiskem, ale RealFilm.cz stojí za festivalem. Ono je totiž někdy dobře hlasitě říct, víte internet je youtube, VOD je Netflix a filmy jsou KINO.

cannes-poster-2018

Letošní Cannes bude hodně kontroverzní ročník, stejně jako příští Oskary budou kontroverzní, protože se novináři žijící z reklamy HBO, Netflixu a Amazonu budou moci přizpůsobit realitě, že filmaři řekli dost. Filmové počiny streamovacích služeb zkrátka nejsou filmy. Mají televizní rozpočty, jsou vyprávěny televizně a film je zkrátka film.

 

Steven Spielberg byl první, kdo to řekl nahlas po letošních Oskarech a Cannes to po dvou měsících hlasitě opakují. Loňský ročník přinesl kontroverzi mezi Willem Smithem a předsedou poroty Pedro Almodovarem. Almodovar řekl, že streamovací služby produkují stejné komerční kraviny jako všichni ostatní a nemají nárok na úlevy v pravidlech, nato Smith řekl, že Netflix drží vlajku náročné tvorby a když na Vánoce uvedl Netflix Bright, každý kdo nemá v hlavě šlehané vejce pochopil, že tady někdo hodně kecá.

 

Letos Netflix ani Amazon žádné filmy v soutěži nemá, všechny filmy z loňské soutěže i přes účast hvězd totálně propadly u diváků i na výročních cenách a francouzské zákony jsou neúprosné. Film musí být neprve uváděn v kinodistribuci a až pak na streamovacích službách. Americká média navíc Francouze patřičně očerňují, uvádí zákony, které ve Francii objektivně neexistují a neplatí, ale byznys je holt byznys. Cannes je zkrátka pořád značka a pořádná, existuje již 71 let!

 

Šéf přehlídky Thierry Fremaux však Američanům vzkázal, že si jejich tvorby váží, přestože z programu vyhodil novinku Alfonso Cuaróna i dokument o Orsonu Wellesovi. Přestaňme však plakat, co na festivalu nebude a podívejme, co tam naopak bude. Festival uvede španělsky mluvený film Todos lo saben s Penelope Crúz a Javierem Bardemem od Asghara Farhádího, kterého z Realfilmu znáte díky oskarovému vítězi Rozchod Nadera a Simin, který vyhrál i za film Klient. K letošním narozeninám milovaného Bebela, festival uvede Bláznivého Petříčka, který je také na plakátu k letošnímu ročníku.

 

V soutěži nalezneme i polský snímek oskarového Pawla Pawlikovského (Ida) Studená válka. Kéž bychom se také dočkali českého zástupce, ve smyslu – český film – český režisér. Je ale pravda, že za poslední roky se ani zdaleka neobjevilo nic, co by do Cannes vůbec mohlo.

lars von trier pokus

Po delší odmlce způsobené bouří ve sklenici vody ohledně výroků Larse von Triera o jeho údajném obdivu k Hitlerovi se vrací i dánský provokatér s thrillerem The House That Jack Built s Riley Keough. V Cannes uvidíme také novinku amerického veterána Spika Lee BlackKKKlansman o detektivovi černé pleti, který se vetře do Ku Klux Klanu a dokonce se tam pak stane šéfem.

2001-vesmirna-odysea-7

Akcí festivalu je ovšem projekce 70 mm kopie legendární sci-fi 2001: Vesmírná Odyssea, kterou uvede osobně britský režisér Christopher Nolan! Projekce s ekoná k 50. výročí od premiéry.

 

Předsedkyní poroty je australská herečka a hvězda Cate Blanchette a zakončovacím filmem festivalu bude neskutečný bizár. Terry Gilliam natočil opravdu Dona Quijota! Festivalu se budeme ještě věnovat.

Přidat komentář

TOPlist