Zlínfest: Panna a netvor (1978)

1978 Panna a netvor 16

režie: Juraj Herz, scénář: Ota Hofman, František Hrubín (literární scénář), Juraj Herz (technický scénář), námět: Ota Hofman podle divadelní hry Františka Hrubína, kamera: Jiří Macháně, hudba: Petr Hapka, střih: Jaromír Janáček, hrají: Zdena Studénková (mluví Taťjana Medvecká), Vlastimil Harapes (mluví Jiří Zahajský), Václav Voska, Jana Brejchová, Jan Přeučil, Zuzana Kocúriková

 

84 minut, 1.66:1, 35 mm, barevný

 

Velká cena diváků na VIII. MFF fantastických a sci-fi filmů v Paříži, Velká cena Zlatý karafiát za nejlepší režii na MFF v Sitges, zvláštní uznání na MFF v Portu

 

Film:

 

Julii (Zdena Studénková) vychovává s jejími sestrami pouze její otec (Václav Voska), nepříliš zámožný kupec, který si je velmi dobře vědom toho, že se blíží čas vdavek jeho dcer. Rozhodne se proto pro větší obchod, než obvykle a objedná velké množství přepychového zboží. Karavana s vozky, pacholky a šermíři si ovšem cestu zkrátí přes Černý les. Jeden z převozníků nákladu (Jan Přeučil) utrhne bílou růži, kterou jen tak hodí krásné pomocnici a spustí se řetězec děsivých událostí. Zboží nakonec zmizí v černém lese i s karavanou.

Otec se vydává s obrazem své zesnulé chotě do Černého lesa, kde objeví na první pohled opuštěný zámek. Jenže zámek ani zdaleka opuštěný není. Na stole na něj čeká prostřená tabule a dostane spoustu zlata, jen neví od koho. Ze zámku odchází a na poslední chvíli utrhne ze zahrady bílou růži pro svou milovanou dceru.

V tom se ovšem zjeví netvor (Vlastimil Harapes), který za růži požaduje život. Otec se může zachránit, pouze pokud se dobrovolně jedna z jeho dcer za něj obětuje a provdá se za netvora.

1978 Panna a netvor 1

Měl jsem tu čest letos uvést na Zlínfestu Pannu a netvora v rámci retrospektivy Ota Hofman 90. A bylo to poprvé, co jsem viděl tento snímek na velkém plátně. A musím říct, že jsem si připadal, jako bych tento film viděl poprvé a řadím ho do soukromé TOP 10 toho nejlepšího v naší kinematografii. Tento film je totiž stvořený pro velké plátno.

Ota Hofman před Pannou a netvorem už jednou Krásku a zvíře adaptoval, a to jako černobílý televizní film s režisérem Antonínem Moskalykem z roku 1971. Obě verze, jak televizní a filmová, vychází z divadelní hry Františka Hrubína. Celkem pochopitelně je televizní verze komornější, filmová nabízí reálné exteriéry a neošizenou výpravu, o té ale později.

1978 Panna a netvor 4

Režisér Juraj Herz si promítl slavný snímek Jeana Cocteau z roku 1945 a rozhodl se pojmout příběh trochu jinak. Netvor se většinou zobrazoval jako šelma, ale Herzovi se zdálo, že by to měl být živočišný druh, jenž by měl být schopen komunikovat. Napadl ho nevzhledný pták, o čemž mu po premiéře řekla jedna indoložka, že v indické kultuře existuje velmi podobná pohádka, kde je netvorem úplně stejný pták, jaký vymyslel Herz.

K realizaci filmu pozval jako výtvarníka pana Vyleťala, který je autorem všech masek a obrazů ve filmu. Byl přítomen každému natáčecímu dni a dohlížel nad kvalitou masek, je docela zajímavé, že do masky ptáka umisťoval malé kousky skutečného masa! Na velkém plátně to vypadá neskutečně!

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist