Daleko od hlučícího davu (2015)

C

Far from the Madding Crowd, Velká Británie/USA, režie: Thomas Vintenberg, scénář: David Nicholls podle knižní předlohy Thomase Hardyho, kamera: Charlotte Bruus Christensen, hudba: Craig Armstrong, střih: Claire Simpson, hrají: Carey Mulligan, Matthias Schoenaerts, Tom Sturridge, Michael Sheen, Juno Temple, Jessica Barden

 

119 minut, 35 mm, 2.35:1, barevný, foto: Cinemart a.s.

 

Film:

 

“V oněch dřívějších dnech chovávala pohrdání pro dívky, jež se staly otrokyněmi prvního pohledného mladíka, který se rozhodl je pozdravit… cítila, jak si sama dostačuje.”

Thomas Hardy, Daleko od hlučícího davu

 

Viktoriánská Anglie, druhá polovina 19. století. Bathsheba Everdene (Carey Mulligan) je krásná, svéhlavá a vzdělaná a chudá jak kostelní myš. Na pozemku vedle bydlí chovatel ovcí a dříč Gabriel Oak (Matthias Schonaerts), kterému se dívka líbí. Bez nějakých okolků jí požádá o ruku, což Batsheba odmítne. Po nějaké době Bathsheba zdědí po svém strýci usedlost v panství Wessex a promění se z obyčejné venkovské dívky v nezávislou a cílevědomou statkářku. Oak mezitím tragicky přijde o veškerý majetek a Batsheba ho zaměstná. O její přízeň se začne ucházet také svobodný mládenec a bohatý statkář William Boldwood (Michael Sheen) a na panství se objeví také půvabný dragoun Frank Troy (Tom Sturridge).

C

Thomas Vinterberg o svém projektu řekl:“Pro mě je tento film převyprávěním jednoho z nejlepších příběhů, které kdy byly napsány… chtěl jsem představit Hardyho pojetí lásky a osudu. Pokud se lidé ponoří do tohoto světa a do pravdivosti jeho postav, budu to považovat za skutečný úspěch.”

M

V anglosaském světě je uznávaná filmová adaptace Johna Schlesingera ze šedesátých let, což ale u nás neplatí, protože tento film se v Čechách  vůbec nereprízuje, takže čeští diváci film viděli bez srovnání, rovněž si nedělám iluze, že by Hardyho předlohu četlo tolik lidí, přestože patří do středoškolské povinné četby.

M

Pro mě je Daleko od hlučícího davu příjemná literární adaptace, naposledy mě ze stejného období takto potěšila Jana Eyrová Caryho Fukunagy. Film je natočený na 35 mm filmový materiál, má úžasné kostýmy, které přitom vůbec nevypadají archaicky a každá scéna má pečlivě vystavěnou atmosféru. Jsou tam scény plné humoru, romantiky, dramatu, ale i horroru a vše je pečlivě zabalené a vycizelované. Na rozdíl od britských snímků plných bláta, mlhy a strastí Vinterberg požádal filmové výtvarníky, zda je viktoriánská Anglie skutečně historicky taková, jak jí zná z filmů. A ukázalo se, že je to zažité klišé. V oblečení se objevovala jasně modrá nebo fialová a Vinterberg toho využil. I o tom může být přínosný přístup cizince.

T

Postavy tohoto snímku nejsou černobílé a rozhodně záviselo na hereckém obsazení. Do role Batsheby filmaři vybrali britskou herečku Carey Mulligan (StudVelký GatsbyDriveWall Street –Peníze nikdy nespí), která přesně splňuje mou představu, jak by měla Batsheba vypadat. Je to silná energická žena a přitom křehká a zranitelná, které najednou spadlo do klína štěstí a postavení, na které ještě není ani zdaleka připravena.

M

Její tři nápadníci jsou zvoleni také velmi zajímavě. Matthias Schonaerts se u diváků zapsal filmem Na dřeň, ale v dobových kritikách bylo patrné, že jim příliš k srdci nepřirostl. Jeho postava ve filmu projde zajímavým dramatickým obloukem a troufám si tvrdit, že špatně zvolený herec by ten film mohl úplně zkazit. Schonaerts však ve filmu obstál a jeho nedávné angažmá v Rudé volavce svědčí, že o jeho služby má zájem i velký Hollywood. Zřejmě největší hvězdou je Michael Sheen ( Královna, Frost/Nixon), který zde hraje staromládeneckého statkáře a musí ve filmu ustát řadu příkoří, které mu autor dal do cesty. Trojici doplňuje Tom Sturridge jako dragoun, jehož postava projde také poměrně zásadním vývojem.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Daleko od hlučícího davu je solidní adaptace kvalitní literární klasiky, ve které je pořád na co se koukat, má volnější tempo a zajímavé herecké výkony a myslím si, že divačkám udělá určitě radost.

 

Přidat komentář

TOPlist