Hollywoodský Evropan Sydney Pollack

havana

V roce 1990 Pollack uvedl do kin film Havana, který měl v plánu natočit už od roku 1976. Film má podobné znaky jako legendární Casablanca, jen s tím rozdílem, že jeho děj je pochopitelně zasazen do kubánské Havany. Natáčelo se v Dominikánské republice, do hlavní role si Pollack opět vybral přítele Redforda a po Vzpomínkách na Afriku byla očekávání obrovská. Bohužel diváci i kritika byli zklamáni a film skončil jako Pollackův největší propadák.

MBDFIRM EC002

Chuť si ovšem spravil v roce 1993, kdy se minimálně vrátil do diváckého zájmu megahitem Firma podle bestselleru Johna Grishama. Grishamovi knihy byly počátkem devadesátých let zárukou kasovního úspěchu a vzhledem k angažování Toma Cruise měl Pollack našlápnuto k velkému hitu. Film popisuje příběh mladého ambiciózního právníka z Harvardu, který nastupuje do velmi bohaté advokátní kanceláře. Je naprosto nadšený možnostmi, které má a pochopitelně platem. Jenže brzy zjistí, že firma je prolezlá hodně nekalými praktikami. Pollack zde podle filmové teoretičky Janet L. Meyer prokázal, že v thrillerové adaptaci dosáhl značného pokroku od poněkud volné adaptace Tří dnů Kondora.

sabrina

Pollackovy dva následující filmy propadly jak u diváků, tak u kritiky a nezabránil tomu ani Harrison Ford, který hrál hlavní role v obou snímcích. První snímek Sabrina, kterým Pollack předělal známý snímek s Audrey Hepburn mě naprosto neoslovil a nebyl jsem jediný divák, který byl stejného názoru. Bohužel další film Random Hearts dopadl podle mě ještě hůře. Uslzené melodrama s Harrisonem Fordem a Kristin Scott Thomas o dvou lidech, kteří se dají dohromady po pádu letadla s jejich partnery, kdy zjistí, že jejich zesnulí partneři je podváděli byl pro mě další nezáživný snímek v řadě.

 

V hraném filmu Pollack svou režisérskou kariéru ukončil snímkem Tlumočnice s Nicole Kidman, jehož recenzi naleznete na RealFilmu.

sydney-polack-rez2

Posledním plánovaným filmem Sydneyho Pollacka byl remake vynikajícího německého filmu Životy těch druhých, ale ten vynikající režisér už nenatočil. V osobě Sydneyho Pollacka měla americká kinematografie mimořádného vypravěče, který měl kritický náhled na svou zemi, kterou dozajista miloval.

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist