Jurský svět: Zánik říše (2018)

jpfk_2

Spielberg ocenil, že Bayona byl schopný filmu dát svůj vlastní odlišný styl. „Jedna věc, kterou mají filmy z jurské ságy společnou, je to, že byly stvořeny lidmi, kteří milují filmové řemeslo,“ přemýšlí Spielberg. „Juanu Antoniovi se podařilo odvést skvělou práci tím, že natočil Zánik říše trochu tak, jako já jsem natočil ten první film a jako Colin natočil ten poslední… ale zároveň je to na 100 % jeho práce. Je to tím, že je to opravdový tvůrce filmů, který má svůj vlastní hlas, takže vůbec nezměnil náladu nebo styl Jurského parku, ale udělal z toho svůj vlastní Jurský svět. Bylo to opravdu požehnání, že do této ságy přispěl svým vlastním hlasem. Opravdu se mu to podařilo.“

Colin Trevorrow se po fenomenálním úspěchu Jurského světa vrhl na malý film a velké Star Wars. Oba projekty skončily katastrofou. Trevorowa ze Star Wars vyrazili a do pokračování Jurského světa, ke kterému napsal spoluautorsky scénář přispěl i jako výkonný producent společně se Stevenem Spielbergem. Španělský režisér J. A. Bayona je velmi slušný režisér, specialista na horrorové podívané, jehož filmy vydělávají vzhledem k rozpočtům obrovské peníze. Nelze se tedy divit, že si ho všiml Hollywood a angažoval ho do jednoho z nejdražších blockbusterů sezóny.

jpfk_3

Trevorrow ke genezi filmu řekl: „Tito dinosauři byli na planetě Zemi před 65 milióny let a teď jsou na místě, které je jim cizí. Pomyslel jsem si, že existuje způsob, kterým tenhle příběh můžeme vyprávět z lidského pohledu. Jak byste se cítili, kdybyste se ocitli ve světě, do kterého nepatříte, jen kvůli potěšení ostatních? To je oblast, do které jsme se předtím nepustili a věděli jsme, že je to něco, co by tomuto filmu prospělo.“

Produkci opět řídil zkušený Frank Marshall, hudebního skladatele Johna Williamse vystřídal znovu vynikající Michael Giacchino, který si od Williamse zapůjčil opět hlavní motiv.

jpfk_4

Vynikající práci opět odvedli trikaři, jejichž dinosauři jsou úchvatní a mají mimiku a duši, spoustu dobré práce odvedli také kaskadéři, ale pochválit je opět třeba filmové výtvarníky, protože ošuntělý park je opět skvělý a zasazení děje do koloniální megavily a následné finále má pořádný říz.

Jurský svět: Zánik říše nemá expozici, kterou trpěl první díl. Od začátku jede poctivou dobrodružnou jízdu po zajímavých charakterech s jasně černobílou motivací. Vše se děje v rámci žánru dobrodružného žánru, silně připomíná Ztracený svět a oproti výrazně popcornovější jedničce je dvojka mnohem děsivější s hodně vytříbenými děsivými nápady. Režisér tentokrát objektivně více straní pravěkým tvorům a lidští herci jdou do pozadí. Bohužel opět nefunguje chemie mezi Prattem a Howard. Nevím, koho napadlo tuhle dvojku obsadit již podruhé za sebou. Každý sám za sebe je ovšem zábavný a naštěstí těch společných scén nemají tolik. Z bardů nezklamou Jeff Goldblum, James Cromwell a velmi příjemným překvapením je malá Isabella Sermon, o které určitě ještě uslyšíme. 3D verze je v podstatě zbytečná.

PS: A pozor! Distributor uvede jak dabovanou, tak i titulkovanou verzi! V kině IMAX se hraje titulkovaná 3D verze, kterou nám distributor pustil i pro tuto recenzi a ta se dá rozhodně doporučit. Dabingovou verzi jsme neviděli. Závěrečný obraz slibuje další díl.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

Pohled do zákulisí natáčení

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist