Karlovy Vary uvedou pět světových premiér českých filmů

Na letošním 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude ve světové premiéře uvedeno hned pět českých filmů zastupovaných distribuční společností CinemArt a z toho čtyři ve festivalových soutěžích.V hlavní soutěži se představí dva – Domestik debutujícího režiséra Adama Sedláka a druhý celovečerní film režiséra Olma Omerzu Všechno bude. Do soutěže Na východ od Západu se prosadila komedie Chata na prodej režiséra Tomáše Pavlíčka a debut Chvilky režisérky Beaty Parkanové. A v nesoutěžní sekci hlavního programu se odehraje světová premiéra komedie Benjamina Tučka Mars.

Domestik (2)

Dobrou zprávou pro českou kinematografii není jen to, že se v hlavní soutěži karlovarského festivalu objeví hned dva české filmy, ale i to, že režiséři obou filmů patří mezi zástupce mladé filmařské generace. Pro Adama Poláka je film Domestik jeho celovečerním debutem, ale má za sebou již formálně zvláštní internetový seriál Semestr. Domestik je minimalistickou studií odehrávající se na ploše jednoho bytu. Sledujeme rozpad těla, vztahu i mysli jeho obyvatel, vrcholového cyklisty snažícího se všemi prostředky maximalizovat svůj výkon a jeho partnerky toužící po dítěti. Film vznikl v produkční společnosti Shore Point Jakuba Jíry, který ocenil účast filmu v soutěži slovy: „S filmem jsme měli od začátku festivalové ambice, ale jedna věc je ambice mít a druhá je naplnit – a to ještě z pozice debutantů. Jsem rád, že všichni, kdo se na filmu podíleli, vidí, že to mělo smysl a že jsme dosáhli na začátku jasně vytyčeného cíle – udělat film, který se bude po všech stránkách odlišovat od tuzemské produkce, a který bude mít šanci obstát na mezinárodní scéně. A to se nám už nyní, díky účasti v hlavní soutěži KVIFF podařilo.“ Jen ten nešťastný název připomínající prostředek na čištění záchodů zřejmě nabrousí pár kritických per.

Vsechno_bude (3)

Za filmem Všechno bude, druhým snímkem v hlavní soutěži, stojí produkční společnost Endorfilm Jiřího Konečného a režisér Olmo Omerzu, který má za sebou celovečerní snímek Rodinný film, za nějž získal cenu za umělecký přínos na filmovém festivalu v Tokiu a dvě Ceny české filmové kritiky. Jeho nový film přináší příběh dvou kluků, kterým ještě nebylo ani patnáct. Společně se vydávají v ukradeném autě na cestu přes celou republiku, cílem jejich útěku je pocit svobody a touha něco zažít.

Chata_na_prodej (1)

Komedie Chata na prodej režiséra Tomáše Pavlíčka se prosadila do soutěže Na východ od Západu. Film vznikl v produkci společnosti MasterFilm Tomáše Michálka a jeho režisérem a spoluscenáristou je Tomáš Pavlíček, autor Parádně pokecal. Jeho nová rodinná komedie nám odkryje, co všechno se může stát, když se o víkendu sejde svérázná rodina na poslední rozlučce s chatou.

Chvilky (2)

Druhým filmem v této soutěžní sekci je debut Beaty Parkanové Chvilky, který citlivě vypráví o nástrahách rodinného života mladé ženy, která díky ochotě pomáhat všem pomalu ztrácí sama sebe. Snímek produkovala společnost Heavens Gate Viktor Tauše.

Mars (1)

A poslední karlovarskou světovou premiérou českého filmu zastupovaného CinemArtem (který do kin uvede všechny jmenované snímky) pak bude uvedení komedie Mars režiséra Benjamina Tučka v sekci Hlavní program – mimo soutěž. Děj tohoto filmu se odehrává v době, kdy lety do vesmíru dávno vyšly z módy a marťanskou vědeckou stanici udržuje v nouzovém režimu už jen zastaralý robot. A to až do chvíle, kdy dorazí výprava českých turistů, kteří si chtějí na rudé planetě uspořádat svatbu. Film Mars vznikl uprostřed pouště amerického Utahu v autentickém prostředí Mars Desert Research Station v modulu pro simulaci pobytu na Marsu.

Premiéry budou mít uvedené filmy na festivalu ve Varech, ale do českých kinosálů vstoupí o něco později. Nejprve se v kinech představí Chata na prodej a to 26. července, po ní bude následovat 6. září film Všechno bude, o tři týdny později, od 27. září, pak bude v kinech k vidění Domestik, na Mars se diváci podívají od 18. října a Chvilky si pak budou moci vychutnat od 1. listopadu. Doufejme, že na ně přijdou i nějací diváci.

Přidat komentář

TOPlist