Nejslavnější kožené bundy a saka ve filmu

Kožené bundy a saka jsou velmi důležitou součástí řady příběhů a někdy jsou dokonce i hlavním motivem a hybatelem celého vyprávění. V dnešním průvodci se podíváme na nejslavnější z nich.

Sidney Lumet - filmografie

Doslova ikonickým filmovým kostýmem, který učaroval hned dvěma slavným filmařům je sako z hadí kůže. Slavné drama Sidneyho Lumeta Sestup Orfeův (The Fugitive Kind) natočené podle hry Tennessee Williamse s Marlonem Brandem a Annou Magnani tento kostým zapsalo zlatým písmem do světové kinematografie.

wildatheart

A naprosto stejné sako si zvolil do filmu David Lynch, když do stejného saka oblékl Nicolase Cage ve slavném zběsilém psychologickém thrilleru Zběsilost v srdci (Wild at Heart), se kterým vyhrál v Cannes.

Steven Spielberg - filmografie

Kožená bunda se stala naprostým symbolem pro archeology a historiky umění, když se na plátnech kin objevil Indiana Jones v nádherné klasice Dobyvatelé ztracené archy. O filmu jsme psali v tomto samostatném článku.

Quentin Tarantino

Stejně tak nelze nevzpomenout ikonickou žlutou morkářskou koženou bundu, kterou proslavila Uma Thurman v Tarantinově revenge dvojthrilleru Kill Bill. A nebyl by to Tarantino, kdy neopisoval, respektive nevzdával poctu. Poprvé tuo bundu totiž ve filmu oblíkl samotný mistr bojového umění Bruce Lee.

carey-mulligan-far-from-the-madding-crowd

Velmi odvážně se rozhodl obléknout viktoriánské drama podle Thomase Hardyho Thomas Vinterberg. Rozhodl se ignorovat hnědé a šedé kostýmy předchozích zpracování a pro novou verzi Daleko od hlučícího davu oblékl Carey Mulligan jako Batshebu do barevných kostýmů, z nichž nejvíce učarovala kostymérům jezdecká kožená bunda. Více v článku o kostýmech z tohoto filmu, kde je i video.

 

A na závěr pochopitelně nesmíme vynechat ani Lisbeth Salander, zásadní figuru v románové i filmové a televizní sérii, kterou za poslední dekádu ztvárnily hned tři mimořádně talentované herečky Noomi Rapace

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Rooney Mara (připomeňte si slavnou titulkovou sekvenci)

rooney-mara-girl

a Claire Foy (preview o novince zde)

girl-spiders-web-1

Přidat komentář

TOPlist