Potomci lidí (2006)

potomci_lidi_1

Children of Men, režie. Alfonso Cuarón, scénář: Alfonso Cuarón, Timothy Sexton, David Arata podle knihy P.D.James, hudba: John Tavener, střih: Alex Rodriguez, Alfonso Cuaron, kamera: Emmanuel Lubezki, hrají: Clive Owen, Michael Caine, Julianne Moore, Chiwetel Ejiofor, Claire-Hope Ashitey, Peter Mullan
109 minut, 35 mm, 1.85:1, barevný

 

Nominace na Oskara – nejlepší adaptovaný scénář, kamera, střih

 

Film:

 

Alfonso Cuarón si udělal jméno svým mexickým hitem Mexická jízda (Y tu mama tambien), kterým na sebe upozornil po celém světě včetně USA. Jeho další film Harry Potter a Vězeň z Azkabanu se stal dokonce megahitem a filmem Potomci lidí dokázal, že patří mezi nejzajímavější režiséry mezinárodního formátu, a to ještě dávno před výborně natočenou sci-fi Gravitace.

potomci_lidi_2

Na počátku byla kniha P.D. James (autorky slavného detektiva Adama Dalglishe), která svým zaměřením patří do žánru filozofické sci-fi s výrazným spirituálním podtextem. Nutno dodat, že po deseti letech je tento film aktuálnější, než kdy jindy, a to jednak kvůli běžencům z Afriky a druhak kvůli zásadnímu problému evropské neplodnosti párů.

 

Lidstvo v roce 2027 žije ve strašlivé situaci. Již 18 let se na světě nenarodilo dítě, de facto celá planeta živoří a jediná země, která normálně funguje je Velká Británie, jejíž zřízení by se dalo stěží označit jinak než jako fašistické. Novinář Theo Faron (Clive Owen) si nepřekvapivě rád přihne a když ho unesou fundamentalisté za bílého dne z londýnské ulice má k tomu i dobrý důvod. Za únosem stojí jeho bývalá žena Julian (Julianne Moore) a žádá ho, aby za úplatu sehnal povolení pro jistou běženkyni v nouzi Kee, aby se mohla bez problémů pohybovat po Británii až k pobřeží. Theo se rozhodne své ženě vyhovět a využije svých konexí. Po velice dramatické situaci zjistí převratnou věc, Kee je těhotná.

potomci_lidi_3

Film je hyperrealistickou jízdou, která vás vtáhne do děje v okamžiku úvodního titulku filmu a pak vás už nepustí. Potomci lidí je druhem filmu, který měl od začátku nemalé ambice, které se mu bezezbytku podařilo naplnit. Obsahuje nevídané scény, které neruší žádné viditelné počítačové efekty, nosnou myšlenku a občas i humor. Cuarón zde rozvíjí způsob natáčení bez viditelných střihů, který použil pro celý film později jeho krajan Iňárritu v oskarovém Birdmanovi.

 

Velmi diskutovaná scéna napadení auta na lesní silnici, která je natočená v kuse (ačkoli jeden střih tam objektivně je, ale není nápadný) je skutečně dechberoucí. A není to žádná jednoduchá sekvence, účinkují v ní desítky statistů a kaskadérů a děje se tam opravdu spousta věcí, které se mohou pokazit a většinou se točí samostatně s velkou přípravou, navíc v ní dochází ke klíčovému dějovému zvratu, který se týká jedné z největších hvězd filmu.

potomci_lidi_4

V hereckém obsazení je třeba opravdu pochválit velmi dobrý casting. Obsazení Clivea Owena  Sin City – Město hříchuNa dotekElitní zabijáciThe International, Knick – Doktoři bez hranic) bylo mimořádně šťastné a jeho Theo je nejenom dobře napsaná postava, ale i zahraná. V epizodických partech si své uhrávají Michael Caine jako sympatický stárnoucí hipík, Julianne Moore, Chiwetel Ejiofor a Peter Mullan. Film vznikl v koprodukci Velké Británie a USA a měl velmi štědrý rozpočet.

 

Snímek sice skončil komerčním debaklem, ale rozhodně si už v době svého vzniku vysloužil velkou pozornost a právem patří ke klenotům žánru sci-fi a je jeden z nejlépe kriticky hodnocených filmů první dekády nového milénia. Přestože snímek není úplně divácká popcornová jízda, ale seriózní film s myšlenkovým přesahem je určitě dobrou volbou pro všechny příznivce žánru i technicky špičkově odvedených filmových podívaných.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

Přidat komentář

TOPlist