Průvodce kultovními půlnočními filmy

Všechny filmy, o kterých dnes bude řeč dopadly ve své době u diváků víceméně nevalně. Díky Quentinu Tarantinovi, Robertu Rodriguezovi a mnohým dalším filmařům se dnes cení filmy, které si získávají kultovní oblibu na půlnočních projekcích, představme si několik nejzajímavějších.

Faster_Pussycat_Kill_Kill

Začneme filmem Dívky v kůži  (Faster, Pussycat – Kill! Kill!) z roku 1965, který natočil režisér Russ Meyer, během života přezdívaný jako král filmů ,,s kozami a zadky.“ Tři vyvinuté striptérky ve sportovních autech hledají dobrodružství a na poušti potkají mladý pár. Když zabijí mladíka a dívku si vezmou jako rukojmí, naplánují si vraždu starého postiženého muže. Ten má mít doma doslova jmění. To ale netuší, že dědula není tak bezbranný.

 

V Brítánii se film nesměl promítat do roku 1980 a hlavní herečka Tura Satana, jejichž filmová podoba je dodnes bezesporu ikonická si vymínila, že vlastní práva na svou podobu v tomto snímku, proto s každým uváděním dostává tantiémy.

Night_Porter

Italsko-americký film Noční vrátný (The Night Porter) režisérky Liliany Cavani byl v Itálii málem zakázán, v USA ho odmítla kritika pro zjevný sado-maso podtext. Max Adolfer (Dirk Bogarde) je nenápadný vrátný v luxusním vídeňském hotelu. Po příjezdu Lucii (Charlotte Rampling), elegantní choti amerického skladatele, se divák dozví, že Max byl důstojník SS v koncentračním táboře, kde Lucia zřejmě musela uspokojovat jeho sexuální potřeby. Jenže neudělala to dobrovolně, byla to faustovská dohoda. Nyní se ale znovu dostávají do intenzivního SM vztahu, kdy jeden je agresor a druhý povolná oběť.

 

Film je dodnes velmi znepokojivý svou výpověďí a zkoumá temné stránky lidské povahy a touhy. Cavani nepomáhá divákovi vytvořit si vlastní názor, staví před něj jednu kontroverzní situaci za druhou a do konce se nedozvíme, zda hlavní postava trpí stockholmským syndromem, nebo je zvrhle zamilovaná.

Pedro Almodóvar

Snímkem, kterým Pedro Almódovar vstoupil do celosvětové distribuce a zanechal tam nesmazatelné stopy je brilantní psychologická komedie Ženy na pokraji nervového zhroucení, která patří bez nadsázky k jeho nejlepším filmům a právem se řadí mezi kultovní snímky. Dabérka Pepa se rozejde se svým dlouholetým přítelem štramákem Ivanem. Ten si po celou dobu udržoval minimálně dva paralelní vztahy. Pepina kamarádka se díky lásce zaplete do terorismu a z nového nájemce jejího bytu se vyklube syn jejího milence. Uznejte, no nezbláznili byste se z toho?

 

Almodóvar od začátku filmu připravuje skvělé gagy a své postavy nechává projít skutečným martýriem. Svou vizuální manýru navíc podporuje i typovým výběrem herců, kdy z hezkých žen dělá nestabilní trosky a z žen méně hezkých osudové femme fatale.

Peter Jackson - filmografie

Snímkem, kterým Peter Jackson zakončil svou ,,mladickou“ kariéru je geniální splatterpunková zombie horrorová komedie Braindead – Živí mrtví. Ňouma Lionel se zamiluje do půvabné Paquity, ale jeho matka je proti. Lionel se bude muset vypořádat jak s ní, tak se zombie ve sklepě. Inspirace v Psycho není ani čistě náhodná a Peter Jackson zde perlí svým typickým ,,chutným“ způsobem, když Lionelova matka sežere psa (vlčáka) jeho vyvolené a ještě jí čouhá ocas z pusy, dívka vykřikne na dům hrůzy:,,Tvoje máma, mi sežrala psa!“

Ve filmu je řada pořádně nechutných momentů a rozhodně to není podívaná pro všechny, ale je to vyvrcholení splatterpunkového žánru, který se vrací už jen zřídka. Film se stal velkým hitem.

 

Další kultovní filmy na RealFilm.cz:

easy rider4

Bezstarostná jízda

Šílený Max 2

bluevelvet 4

Modrý samet

Donnie Darko

 

Přidat komentář

TOPlist