Srdce temnoty: Filmařova apokalypsa (1991)

Srdce temnoty: Filmařova apokalypsa (1991)

Srdce temnoty: Filmařova apokalypsa (1991)

USA 1991, Hearts of Darkness: A Filmmaker´s Apokalypse, režie: Eleanor Coppola, Fax Bahr, George Hickenlooper, scénář: Fax Bahr, George Hickenlooper, kamera: Larry Carney, Igor Merlic, Steven Wacks, hudba: Todd Boekelheide, Carmine Coppola, Francis Ford Coppola, Mickey Hart, střih: Michael Greer, Jay Miracle, účinkují: Francis Ford Coppola, Marlon Brando, Eleanor Coppola, Gia Coppola, Roman Coppola, Sophia Coppola, Robert De Niro, Robert Duvall, Harrison Ford, Laurence Fishburne, Georgie Lucas, Dennis Hopper, Martin Sheen

délka: 96 minut

Emmy za režii a střih

Film:

Francis Ford Coppola natočil za neuvěřitelných 238 dní film, který kdyby se nestal jedním z nejzásadnějších filmů historie, pak by patřil mezi nejděsivější moderní osobní tragédie. Neoblomný režisér, který jde tvrdě za svou vizí byl na každém kroku monitorován svou všudypřítomnou manželkou s kamerou. Natáčela ho dokonce i v soukromí, když si myslel, že je kamera vypnutá. 12 let po premiéře filmu byla uvedena celovečerní odysea o vzniku filmu Apokalypse Now a okamžitě se zařadila mezi nejdůležitější filmové dokumenty.

apocalypse-now-22936-hd-wallpapers

Když jsme se zde před nedávnem zmiňovali o filmu Ztracen v La Mancha o prohraném boji Terryho Gilliama s větrnými mlýny, logistikou, zničenými kulisami, ale i herci pak Srdce temnoty: Filmařova apokalypsa popisuje velmi podobné apokalyptické veze, jenže tentokrát se šťastným koncem. Právě po zhlédnutí tohoto filmu si uvědomíte, jak je štěstěna vrtkavá, přestože oba tvůrci z obou filmů vyzní jako lidé, kterým by měla být sebrána občanka a měli by strávit pár týdnů ve vypolštářované místnosti.

Dokument míchá klasické pojetí informativního dokumentu stylem tzv. mluvících hlav s autentickými mimořádně zdařilými záběry z natáčení. Film je o to zajímavější, že popisuje dvě časové linie, tedy jak účastníky přímo při dění, tak s časovým odstupem. Dočkáme se řady neuvěřitelných přiznání, totálně zfetovaný Dennis Hopper opravdu nebyl výsledkem mistrovského herectví a souboj s nesnesitelným Marlonem Brandem je předzvěstí hlasitého pádu z Olympu jednoho filmového boha. Skutečnost, že Martin Sheen měl infarkt uprostřed natáčení a filmový projekt plánovaný na 16 týdnů natáčení se změnil téměř ve tříletou noční můru dělá z tohoto filmu skutečně napínavé drama.

apocalypsenowbdcap10_original

Snímek Srdce temnoty: Filmařova apokalypsa je jedním z nejvíce strhujících dokumentů o filmařině a po jeho shlédnutí se utvrdíte v tom, že Coppola je geniální filmař s vizí a že je velký klikař. Také je z filmu patrné, že film je vždy kolektivní dílo a kdyby všichni ze štábu nevěřili, že točí mistrovské dílo, tak by film skončil úplně jinak. Film získal dvě Prime Time Emmy (nejvýznamnější televizní cena v USA) za nejlepší režii a střih.

Ondra Slanina

[ pozn. redakce: Ačkoliv Vám z pochopitelných autorsko-právních důvodů nemůžeme tento dokument poskytnout, nic Vám nebrání v tom, abyste po tomto výtečném dokumentu zapátrali sami třeba na YouTube... ;-) ]

Přidat komentář

TOPlist