Věc (1982)

John Carpenter - filmografie

The Thing, USA, režie: John Carpenter, scénář: Bill Lancaster podle povídky Johna W. Campbella, kamera: Dean Cundey, hudba: Ennio Morricone, hrají: Kurt Russell, Keith David, Wilford Brimley, T. K. Carter, David Clennon, Joel Polis

109 minut, 35 mm a 70 mm, 2.35:1, barevný, foto: Universal

Film:


Věc je sice na první pohled remake kultovního sci-fi, které patří mezi rodinné stříbro žánru, ale sluší se na úvod vše dát na pravou míru. Sci-fi z 50. let, kterou John Carpenter jako malý kluk zbožňoval (a není sám, stejně tak ovlivnila třeba tvůrce seriálu Akta-X Chrise Cartera, vedla Carpentera k přečtení originální povídky. Jestliže ale původní film je variace na známou básničku Deset malých černoušků, pak Věc z roku 1982 je postavena na poněkud jiném principu.

Na polární stanici v Antarktidě je učiněn objev. Vědci naleznou město pravděpodobně nějaké pradávné civilizace zřejmě mimozemského původu. Brzy po převratném nálezu se však obyvatelé expedice začínají měnit. Vypadají sice jako lidi nebo už to jsou jenom …věci?

Film není jednoznačný, obsahuje celou řadu nezodpovězených otázek, ostatně už úvodní scéna se střelbou z norského vrtulníku po utíkajícím psovi není nikdy zodpovězena, ale hrůza v něm funguje spolehlivě. Film je experiment se strachem jako fenoménem a možná proto byl a je srovnáván s mistrovským prvním Vetřelcem Ridleyho Scotta. Věc však nabízí trochu jiný příběh a jiné filmové vzrušení, než z hrudníku vystřelující cizopasník.

The-Thing-2

Ve Věci jsou samí chlapi, tedy přesně jako ve filmu Dvanáct rozhněvaných mužů, tam nenaleznete také ani jednu ženskou:-) Kameraman Dean Cundey (Prázdniny, Jurský park, Honba za diamantem) používá nažloutlé, skoro by se dalo říct až vybledlé světlo a celé pojetí snímku od začátku dává najevo dojem bezvýchodnosti. Na filmu pracovali spolupracovníci Alfreda Hitchcocka z filmů Ptáci, Marnie nebo Torn Curtain, kteří jsou mistři na malovaná pozadí zasazená do reálných záběrů. Svou práci odvedli dokonale, ostatně celému oddělení speciálních efektů, zvláště zapálenému Robu Bottinovi je třeba vyseknout poklona. Bez možnosti CGI jsou efekty prvotřídní!

TheThing_4

Hudbu k filmu složil Ennio Morricone a už od prvních minut vás mystery atmosféra snímku dokonale vtáhne do děje. Je zajímavé, že mistr Morricone se rozhodl respektovat předchozí tvorbu Carpentera jako skladatele a svůj soundtrack přizpůsobit jeho tvorbě. I tak se pozná velký umělec, který respektuje druhého. Soundtrack k Věci se ostatně naprosto vymyká ostatní Morriconeho tvorbě a přitom patří k jeho nejlepším dílům.

the-thing_3

Je zajímavé, že film byl rehabilitován až nedávno a ve své době divácky propadl. A nejenom u diváků. Kritici film bez milosti sestřelili. Vyšla dokonce recenze, že pokud chcete vidět krev, zajděte si na jatka, tohle je jen stupidní reklama na whisky. Čas trhnul oponou a ukázalo se, že diváci v době premiéry i kritici byli vedle jak ta jedle. Dnes se právem Věc řadí mezi klasiku. Jen pro zajímavost, v díle Johna Carpentera je Věc prvním filmem jeho trilogie o Apokalypse – druhý je Princ z temnot a třetím Šílenství.

Podívejte také na recenzi remakeu Věc: Počátek

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

Přidat komentář

TOPlist