Nejzajímavější filmy o hasičích

Hasičské filmy se netočí pravidelně, jsou velmi nákladné, vždy jsou plné extrémního napětí a psychologie. Navíc ne vždy končí happy endem. Možná proto se k nim ale filmaři vrací, stejně jako diváci.

backdraft-1

Dosud nepřekonaným hasičským filmem je Howardův velkofilm Oheň (Backdraft), který v roce 1991 smíchal výbušný koktejl emocí skvělého castingu a vynikajících akčních scén. Zajímavé je, že film ve své době neměl vůbec dobré kritiky, přestože dnes patří právem ke klasikám. Příběh snímku vychází ze vztahu dvou bratrů hasičů Briana (William Baldwin) a Stevena (Kurt Russell – Věc, Rychle a zběsile 8, Deepwater Horizon: Moře v plamenech, Osm hrozných). Jejich vztah není ideální, stejně jako jejich vztah k vlastním manželkám. Spojuje je pouze vášeň pro hašení požárů a záchranu životů. Společně nastoupí k elitní hasičské jednotce, která také řeší žhářské útoky vyšinutého maniaka (Donald Sutherland).

trespass1

Ntypickým hasičským filmem, který je zároveň gangsterkou a poctou klasickému filmu Poklad na Sierra Madre je přehlédnutý snímek Lotři (Trespass) akčního veterána Waltera Hilla, kde exceluje duo Bill Paxton a William Sadler. Mimochodem autory scénáře bylo známé duo Robert Zemeckis a Bob Gale. Hasiči Vince a Don jsou hasiči v Arkansasu, kteří se dostanou k mapě vedoucí k pokladu ukradených zlatých mincí v opuštěné továrně na východě Saint Louis. Co ale neví, že tam budou také gangsteři v čele s Ice-T. Na tomto filmu je zajímavé, že je to ryze chlapská záležitost. Ve filmu není ani jedna žena, vyjma jedné zachycené v odraze zrcadla na úplném začátku filmu.

Ladder-491

Jeden z nejoblíbenějších hasičských filmů, minimálně v USA je i u nás dobře známý snímek Okrsek 49 (Ladder 49) z roku 2004 s Johnem Travoltou a Joaquinem Phoenixem, který natočil režisér Jay Russel. Film je o vzestupu hasičského nováčka Jacka Morrisona (Joaquin Phoenix), který kvůli práci zanedbává děti a rodinu, ale plně důvěřuje svému šéfovi Mikovi (John Travolta). Při jednom z požárů je však uvězněn v hořící pasti a musí se spolehnout na pomoc kamarádů a přehodnotit i své postoje. Američani na tento snímek ve své době velmi chodili a dodnes se často reprízuje, i kvůli náladě, jež vedla ve společnosti po hrdinných pracích hasičů ve troskách zříceného WTC. Film má slušné tempo a solidní herecké výkony.

only_the_brave_1

Lesní požáry jsou v USA rozšířené a jejich hašení velmi komplikované. Ty nejelitnější jednotky řeší hašení požárů zakládáním požárů tak, aby zastavili původní oheň a odřízli ho od dalšího šíření. Není to práce pro každého a úmrtnost je vysoká. Tento ve filmu dosud nezpracovaný fenomén natočil Joseph Kosinski (Tron, Nevědomí) a jmenuje se Only The Brave. A jak už to u hasičských snímků bývá, klíčovou roli hraje psychologie postav. Ačkoli se jedná o ansámblový film hlavními postavami je vedoucí hasičů (Josh Brolin), který se snaží vycepovat jednotku mladíků dobrovolných hasičů, aby se stali elitními profesionály a dále pak hasič (Milles Teller), který se stane hasičem kvůli tomu, že je floutek, loser a právě zbouchnul dívku v baru a máma ho vyhodila ze zasmrádlého staromládeneckého pokoje. Film je to neobyčejně silný a určitě jej nepřehlédněte.

 

PRO DOPLNĚNÍ

Skleněné peklo

World Trade Center

Přidat komentář

TOPlist