Oblečen na zabíjení (1980)

Dressed to Kill, USA 1980, režie a scénář: Brian De Palma, kamera: Ralf Bode, střih: Jerry Greenberg, hudba: Pino Donaggio, hrají: Michael Caine, Angie Dickinson, Nancy Allen, Keith Gordon

105 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný, © Filmways Pictures, Cinema 77 Films, Warwick Associates

Film:

Sexuálně žádoucí žena Kate Miller (Angie Dickinson Point Blank) s psychickými problémy, jež řeší u sympatického psychiatra Dr. Elliotta (Michael CainePravidla moštárny, Batman začínáPočátekTemný rytíř), je po náhodném pohlavním styku brutálně zabita břitvou ve výtahu tajemnou blondýnkou v dlouhém nepromokavém plášti a tmavých brýlích. Pátrání po vražednici zůstane na bedrech dospívajícího syna zavražděné Petera (Keith Gordon) a jediné svědkyně prostitutky Liz (Nancy Allen), která je eskortní společnicí poskytující erotické služby solventnější klientele, nicméně před zákonem je to prostitutka jako každá jiná a detektiv Marino (Dennis Franz) má případ už dávno vyřešený.

Film obsahuje filmařsky naprosto úchvatné scény – ta ve výtahu doslova bere dech a scéna z galerie aspiruje na jednu z nejlepších kinematografických jízd všech dob, byť je spíše inovovanou klasikou, než originálem! Po herecké a scenáristické stránce je sice film mírně nevyrovnaný, ale po hříchu dobře se na to kouká, i když to je, jako kdyby Brian De Palma sjel za večer na DVD krokováním nejslavnější filmy Alfreda Hitchcocka a nejlepší scény natočil přes kopírák.

Abychom však De Palmovi nekřivdili, kdo si ostatně občas nevypůjčí, za léta v branži prokázal, že jeho režírování není neumětelství, ale pečlivě promyšlená hra s kýčem. Nemohu prozradit všechny filmy od mistra, které zde režisér kopíruje, protože bych automaticky odhalil pointu. Přestože je tento snímek starý už 32 let, jistě ho řada z vás čtenářů Realfilmu neviděla a prozradit vám pointu by bylo nečestné. V jednom záběru dojde dokonce opět i na citaci Křižníku Potěmkin Sergeje Ejzenštejna, jak je u režiséra obvyklé.

Film se může pochlubit skvělým soundtrackem, který má na svědomí vynikající italský skladatel Pino Donaggio (Carrie) chytře variující Bernarda Herrmana. Nicméně Donaggiovy ,,sladké“ smyčce mají svou vlastní originální podstatu a řadí tento kus filmové hudby mezi velmi pozoruhodná díla.

Brian De Palma - filmografie

Největší hvězdou filmu byla v době uvedení Angie Dickinson, kterou si De Palma opravdu vychutnal. Pokud se podíváte na úvodních několik desítek minut, zřejmě pochopíte, proč roli odmítla původně oslovená Liv Ulmann. Řekl bych, že je to další hodně ujetý fór cinefilského režisérského titána, protože jak zřejmě víte, Liv Ulmann byla dvorní herečkou Ingmara Bergmanna.

Je třeba uvést na pravou míru hned několik dezinformací, které se v souvislosti s tímto filmem objevovali ve starších časopisech na českém trhu. Takže za prvé, Oblečen na zabíjení není remake. De Palma sice cituje, ale námět na film pochází z novinového článku o tajemném vrahovi vraždícím v gay komunitě. De Palma napsal scénář, ale nakonec se mu ho nepodařilo prosadit do výroby. Podle stejného námětu ovšem ve stejném roce vznikl film Williama Friedkina Cruising (česky Na lovu) s Al Pacinem. Zklamaný De Palma každopádně některé motivy z původního odmítnutého scénáře do filmu použil. Druhým motivem použitým ve filmu je pak sledování ordinace psychiatra mladým Peterem, který vychází prý ze zážitku z dětství, kdy De Palmova matka chtěla, aby synáček sledoval nevěrné zálety svého otce a pomáhal matce odhalit jeho nevěru.

Kritici byli po uvedení naprosto zděšeni, ale diváci brali kina útokem. Dnes je film považován za typickou ,,Depalmovku“ a právem patří mezi Retro a legendy, který vřele doporučujeme poučenému publiku našeho magazínu, jež tento sofistikovaný netradiční thriller určitě docení. Film je určen pouze dospělým divákům!

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Související články:

V lepší společnosti

Přidat komentář

TOPlist