Průvodce filmy o Kmotrovi

Francis Ford Coppola a Marlon Brando

Léta ubíhají, ale filmy ze série Kmotr jednoduše nestárnou. Pojďme je představit novým divákům nebo si je prostě jen připomenout. To je nabídka, která se neodmítá.

Pokud jste si již zakoupili naši knihu Slavná světová filmová klasika, tak vězte, že tam jsou podrobně zpracované první dva díly této Oskarové série. v samostatných zpětných recenzích. Je to už řadu let let zpátky, co jsem od kamaráda Michala, který tehdy provozoval videopůjčovnu dostal ke zhlédnutí tříhodinového bonusového DVD k původní trilogii, jež jsem si tehdy soukromě studoval. Fascinovala mě preciznost příprav, umíněnost tvůrců zprostředkovat divákům maximální divácký zážitek i za cenu osobního nepohodlí a spoluprací s naprostými ,,magory“, které by nemohl obsadit nikdo jiný než Francis Ford Coppola.

Nejslavnější gangsteři filmového plátna

Temnota přítomná v každém záběru a odvrácená strana amerického snu připomínala svou rozmáchlostí obrazy barokních mistrů. I ti při portrétování světců zacházeli mezi lidskou spodinu a lůzu, aby divákovi zvedli varovný prst. Co na tom, že stejně jako Coppola nebyly vlastně autory díla, ale pouze zprostředkovatelé, kteří na zadání svého donátora vytvářely hodnoty, jež přetrvávají.

Vito Corleone je kmotr obrovské a pohádkově mocné rodiny. Jelikož nechce podporovat drogovou politiku mafiánských rodin zaplete se do mafiánské války bez pravidel, kdy jsou vyhlazovány celé rodiny. Vito si uvědomuje své stáří a chce přenechat moc synovi Michaelovi, který však s rodinou nechce mít nic společného, když však umírá Vito i Michaelův bratr Sonny rozhodne se Michael postavit do čela rodiny. Tím však opět zažehne mocenské soupeření.

Kmotr

Kmotr Maria Puza nebyla žádná hodnotná kniha. Byl to brakový román k vodě, který se skvěle prodával, ale každý od něj dával ruce pryč. Osloveno bylo na 30 režisérů zvučných i méně zvučných jmen. Zkrátka další běžný zakázkový film s průměrným rozpočtem 1 až 1,5 milionu dolarů. Producentem filmu byl však Robert Evans. Člověk zcela se vymykající hollywoodskému systému. Pohledný blonďák se známostmi ve všech kruzích, který se rád předváděl, bral Coppolu možná i jako výzvu po všech těch režisérských primadonách. Jak známo je vždy lepší film svěřit do rukou režiséra, který to chce natočit, než do rukou ostříleného matadora. Na režii byl Coppola doporučen viceprezidentem výroby u Paramountu Peterem Bartem.

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist