Silent Hill (2006)

silenthill_2

Kanada/Francie/ USA/Japonsko, režie: Christophe Gans, scénář: Roger Avary podle stejnojmenné počítačové hry, hudba: Jeff Danna, Akira Yamaoka, střih: Sébastien Prangère, hrají: Radha Mitchell, Sean Bean, Jodelle Ferland, Laurie Holden, Deborah Kara Unger, Kim Coates, Alice Krige

 

125 minut, 132 minut –BluRay, 2.35:1, 35 mm, barevný

 

Film:

 

Rose (Radha Mitchell – Telefonní budka, Podivní) usoudí, že její vážně nemocná dcera Sharon (Jodelle Ferland) se může uzdravit, pokud navštíví město duchů, jehož název neustále vykřikuje ze snu – Silent Hill. Město však dívku pohltí a matka musí vynaložit všechny své síly, aby ji našla a získala zpět. Na první pohled poklidně vypadající městečko je totiž ztělesněním absolutního zla…

silenthill_3

12 let od premiéry a film Silent Hill stále funguje. Důvod? Neuvěřitelná atmosféra děsu, opulentní vizuální orgie a moment neustálého překvapení. Režisér Christophe Gans se snažil přemluvit japonské výrobce videoher přes 5 let, aby mu dovolili hru převést na plátno. Nakonec je přesvědčil 5 minutovým videem, ve kterém se vyzpovídal k lásce ke hře a několika scénám, které si natočil za své peníze a použil do nich hudbu z videoher. To konzervativní japonské vývojáře přesvědčilo.

 

Scénář napsal Roger Avary a pokud nevíte kdo to je, tak je to ten týpek, který chodil na pivo s Quentinem Tarantinem a pak dostal Oskara za scénář k Pulp Fiction, ačkoli Tarantino řekl, že napsal maximálně desetinu. Mimochodem Avary je poněkud bouřlivák a důvod proč o jeho filmové kariéře tolik neslyšíme byl jeho trest za řízení pod vlivem a neúmyslné zabití, kdy si skutečně odseděl nějakou dobu za katrem a ne jenom v domácím vězení pro celebrity, jak je obvyklé.

SilentHill_4

Silent Hill měl na horror velkorysý rozpočet necelých 50 milionů dolarů, tedy asi jako všechny filmy Jasona Bluma dohromady a Gans rozhodně dokázal, že je na plátně vidět každý dolar. Pro vytvoření kulis městečka Sillent Hill použili výtvarníci mimo jiné i fotodokumentaci z jaderné elektrárny Černobyl. Za podobou většiny monster stojí výtvarník Patrick Tatopoulos a maskér Paul Jones. Návrháři vyrobili 100 různých kopií Rosina (Radha Mitchell) oděvu. Jeho jemné barvy postupně zblednou, až se nakonec změní na krvavě rudé. Mnohé z monster ztvárnili profesionální tanečníci, kteří zvládli neuvěřitelně děsivé kreace, zejména pochod mezi oslepenými zdravotními sestrami z paměti už jen tak nevymažete.

 

Á propos monstra. S nimi film stojí a padá. Muž s pyramidou místo hlavy je jedno z nejděsivějších monster, které se kdy objevilo na plátně a scéna se stahováním z kůže je natolik sugestivní, že si vzpomínám, jak jsme si jí trackovali na DVD přehrávači v době uvedení filmu, jak to proboha udělali. Podle dostupných materiálů to byla vůbec nejdražší scéna ve filmu.

silentHill_5

Film výrazně straní ženským figurám a dokonce v originální verzi scénáře ani žádná mužská figura nebyla! Sean Bean byl obsazen až jako poslední, protože si americké studio žádalo také nějakou mužskou postavu, potažmo nějakou mezinárodně známou tvář.

 

Ohledně soundtracku. Kromě písně „Ring of Fire“ od Johnnyho Cashe je každá nota hudby převzatá z původní videoherní série Silent Hill. Videoherní hudba se sestává spíš z výrazných ruchů než libozvučných melodií.

 

Silent Hill neměl úspěch u americké kritiky, rozhodně to však neznamená, že by to byl špatný film. Je to film, který se výrazně vymyká americké produkci, ostatně to také není Hollywood, byť je v něm je značná část amerického kapitálu. Film se natáčel v Kanadě s mezinárodním štábem, v čele s francouzským režisérem a také výrazným mezinárodním castingem. Je to ostatně také film, který nastartoval kariéru Laurie Holden. Na celosvětových tržbách v kinech atakoval hranici 100 milionů dolarů a měl solidní úspěch na nosičích, ostatně i díky tomu vzniklo o poznání slabší pokračování ve 3D.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist