Smrt ve tmě (2016)

don´t breathe

Don´t Breathe, režie: Fede Alvarez, scénář: Fede Alvarez, Rodo Sayagues, produkce: Fede Alvarez, Rob Tapert, Sam Raimi, kamera: Pedro Luque, střih: Eric L. Beason a Louise Ford, střih: Roque Baños, hrají: Jane Levy, Dylan Minnette, Daniel Zovatto a Stephen Lang

88 minut, 2.35:1, SxS Pro, barevný

Film:

Banda ztracených výrostků tvořená notorickým zlodějem Moneym (Daniel Zovatto), který by rád vydělal pořádnou škváru, synkem majitele bezpečnostní agentury Alexem (Dylan Minnette), který se k loupežím nechává jen překecávat a dává si zatraceně velký pozor na to, aby v případě lapení odešel maximálně s podmínkou a s krásnou dívkou odvedle Rocky (Jane Levy), která žije v nuzných poměrech s ožralou šlapající matkou, jejím neschopným druhem a malinkou dcerou, kterou by Rocky z toho pekla vytáhla. Je určitě dobré říct, že Money Rocky považuje za svojí holku, což není a Alex se do Rocky opravdu zamiloval.

Po jedné fušce, ze které si odnesou hodně hubený lup dostanou tip na velkou ránu. V domě slepce (Stephen Lang) se zřejmě skrývá opravdový majlant, protože mu nedávno dcerka z bohaté rodiny přejela nešťastnou náhodou dceru a zabila jí a její bohatá rodina se s ním štědře finančně vyrovnala. Trojice mladých lupičů se tedy rozhodne k zdánlivě snadné fušce i s vědomím, že je to válečný veterán a kolem baráku má hodně agresivního rotvajlera. Vezměte si pleny, přátelé.

don´t breathe_4

Horrorové léto roku 2016 dopadlo skutečně skvěle. V zajetí démonů 2 potvrdilo Jamesi Wanovi jeho reputaci geniálního mistra atmosféry, horror Zhasni a zemřeš potěšil výbornými nápady a konec konců i žralok v horroru Mělčiny s krásnou Blake Lively odvedl pěknou letní prácičku. Jenže tehdy se k horroru vrátil také velmi slibný uruguayský režisér Fede Alvarez, který spíš vzbuzoval velká očekávání, než by něco konkrétního předvedl.

Začal velmi solidně kraťasem o útoku mimozemšťanů na Montevideo, čímž vybízel ke srovnávání s Neilem Blomkampem, autorem District 9 (2009), Elysium (2013) a Chappie (2015), pak natočil remake Evil Dead – Lesní duch. Ten měl své přednosti, ale pro mě jako fanouška Raimiho nesmrtelné klasiky, nic moc. Sam Raimi je ovšem Alvarezovým patronem a po úspěchu Lesního ducha mu dal další prostor pro jeho vlastní film. Získal pro něj od SONY skrz svou produkční firmu Ghost House bezmála 10 milionů dolarů a Alvarez si z Lesního ducha vrátil pro trápení sympatickou holku od vedle Jane Levy a do role slepého válečného veterána obsadil pěkně ostrého Stephena Langa, tedy hlavního záporáka z Avataru, ale hrál i ve filmech Muži, co zírají na kozy, Veřejní nepřátelé.

Dont-Breathe3

Slepci jsou vděčnými atributy mrazivých filmů, jak si můžete připomenout v jednom z  průvodců filmem. Alvarez však společně s Sayagueseme přišli s velice zajímavým mixem žánrových zápletek, který dohromady vytváří hodně děsivou projížďku strašidelným zámkem.

Alvarez jako režisér sice občas cituje současného mistra napětí Davida Finchera, samozřejmě včetně svého mentora Sama Raimiho, ale hlavně přichází s řadou výborných nápadů.

DontBreathe_1

Alvarez na film dostal nápad už ve svém rodném Montevideu a pohrál si s řadou nápadů. Místo, kde slepec bydlí se jmenuje Buena Vista, což znamená Dobrý pohled. Také se chtěl vyhnout krvavé lázni, která je spjatá se sérií Evil Dead. Smrt ve tmě tak není ani zdaleka explicitní jako jeho hollywoodská prvotina a staví zejména na atmosféře strachu. A ta funguje výborně.

Musím smeknout pomyslný klobouček před kameramanem Pedrem Luquem, který si na filmu opravdu vyhrál a řešení řady záběrů ve mně vyvolávalo opravdové nadšení. K filmu se v budoucnu určitě vrátíme v rubrice technika a film. Do galerii zajímavých hudebních skladatelů pro film bychom už měli také zařadit Roquea Bañose (V srdci moře).

Dont-Breathe_2

Smrt ve tmě je opravdovou žánrovou lahůdkou, je to čistokrevný atmosférický titul plný překvapivých zvratů, který diváka nenechá vydechnout. Pro fanoušky žánru je Smrt ve tmě nezbytností k vidění a RealFilm jej vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist