V Benešově na náměstí je až do konce srpna výstava Československých filmových plakátů

Československý filmový plakát je výstava pořádaná benešovským Muzeem umění a designu . Dvacet panelů s téměř sto padesáti filmovými plakáty si mohou zájemci zdarma prohlédnout až do konce srpna.

plakat_benesov_1

První plakáty obsahovaly výhradně text, který byl později doplňován drobným dekorem. S nástupem zvukového filmu ve 30. letech se československé plakáty začaly podobat západním vzorům.

 

Charakteristickými pro ně byly kresby hlavních postav doplněné pozadím tvořeným výraznými jednobarevnými plochami. Po roce 1948 se stal jediným oficiálním výtvarným stylem pro plakáty socialistický realismus, a dominantu tvořily filmové fotografie nebo realistické portréty.

benesov_nezna

Zlatá éra českého filmového plakátu nastala v 60. letech, kdy se jeho forma výrazně proměnila. Politická situace mnohým umělcům nedovolila volně tvořit, a proto se část z nich uchýlila právě k užité grafice, do níž přenášeli vlastní styl mnohdy inspirovaný novými uměleckými směry.

benesov_2

Na plakátech je patrná výrazná typografie, práce s koláží, surrealismus či prvky abstrakce. Významnými osobnostmi této doby se stal například Milan Grygar, Jiří Balcar, Karel Vaca nebo Zdenek Ziegler. Zábavné na některých plakátech je třeba, že výtvarníci kašlali nato, zda třeba neprozradí pointu filmu. V tom mi přišel mimořádně zajímavý domácí plakát k Hitchcockově Psychu, kde je neuvěřitelný spoiler! Na výstavě je k vidění také hned několik plakátů připomínající tvorbu Oty Hofmana, a to je moc pěkný oslí můstek k naší nové knize Poutník světem fantazie. Mimochodem už ji máte?

PRÁVĚ VYŠLA NAŠE NOVÁ KNIHA O OTU HOFMANOVI – POUTNÍK SVĚTEM FANTAZIE

obalka_Poutnik_realfilm

Knihu Poutník světem fantazie vydává Charon media a můžete si jí koupit v distribuci společnosti Kosmas.

 

Všechny informace: www.otahofman90.cz

Oficiální facebook: otahofman, #poutniksvetemfantazie

Přidat komentář

TOPlist