Whiplash (2014)

whiplash3

USA, režie a scénář: Damien Chazelle, kamera: Sharone Meier, hudba: Justin Harwitz, střih: Tom Cross, hrají: Miles Teller, J. K. Simmons, Paul Reiser, Melissa Benoist

107 minut, 2.35:1, barevný, SxS

foto: Sony Classics

Oskar – herec ve vedlejší roli (J. K. Simmons), střih, zvukový mix, Nominace na Oskara – nejlepší film, adaptovaný scénář

Film:

Malý film podle rozpočtu Whiplash od producenta Jasona Bluma, ale obrovský podle emocí, je ambiciózní hudební drama o mladém jazzovém bubeníkovi, kterého si vezme do parády nonkonformní profesor hudby v geniálním podání J. K. Simmonse (Lítám v tom, Kontraband, Juno, Po přečtení spalte) .

whiplash5

Nemá cenu se příliš rozepisovat o ději, protože bych nerad kazil dojem ze sledování filmu prozrazováním zásadních situací. Whiplash vychází z jednoduché úvodní premisy, která je brilantně rozepsána do celovečerní stopáže. Dá se natočit sevřené drama o bubenících tak, aby bylo napínavější než comicsovější velkofilm za čtvrt miliardy dolarů a bylo plné nečekaných zvratů? Tento film dokazuje, že ano. Mimochodem název filmu se čte: wipleš.

Whiplash je o mladém ambiciózním klukovi jménem Andrew, který chce uspět v hudební branži bez ohledu na materiální zisk a je mu dokonce i jedno, zda za svou uměleckou dráhu zaplatí životem. Jeho jedinou ambicí je uspět a udělá proto naprosto cokoli. Ve filmu hlavního hrdinu ztvárnil Miles Teller, který ve filmu podává naprosto fantastický a strhující herecký výkon.

whiplash

Klíčovou postavou, protivníkem a zároveň spojencem je brilantně napsaná a zároveň zahraná postava učitele a dirigenta v jedné osobě konečně doceněným J. K. Simmonsem. Je to v podstatě Dr. Lecter jazzového orchestru. Na jednu stranu chce pomoci svým svěřencům být nejlepší, na druhou stranu odmítá se kvůli citům okolních bytostí snížit k něčemu tak zbytečnému jako je soucit nebo empatie. Pokud jste se někdy s nějakým dirigentem potkali, tak víte, že jeho postava není zdaleka tak přehnaná, jak se může na první pohled zdát.

Poněkud ve stínu se tak jeví ještě dvě další výrazné vedlejší postavy. Tím prvním je otec Andrewa, kterého hraje Paul Reiser. Jeho postava není typický americký chápavý otec a je to v podstatě jediný normální člověk ve filmu. Možná proto se může jevit poněkud nepatřičně. Jeho role není do počtu podle klasické šablony, a to buď chápavého rodiče nebo naopak rodiče zcela odmítajícího synovy ambice. Tou druhou postavou stojící za zmínku je dívka Nicole, ale ani v jejím případě nečekejte klasickou milostnou linku.

whiplash4

Oskarový kandidát Whiplash stál trochu přes 3 miliony dolarů, což jej řadí těsně pod Chapectví, které stálo 4 miliony dolarů. Ostatně britský Kód Enigmy stál na výrobě kolem 5 milionů dolarů, takže ten rok se nikterak výpravné snímky na Oskarech neuplatnily. Pochopitelně bez nákladů na marketing, které pro účely Oskarů jdou klidně k 10 milionům dolarů.

 

Whiplash napsal a režíroval třicetiletý Damien Chazelle, který Whiplash natočil v roce 2012 jako krátký film a získal s ním ocenění na Sundance i na britských Bafta. Vzhledem k tomu, že je Chazelle oddaným horrorovým fanouškem a podílel se na scénáři k horroru producenta Eli Rotha The Last Exorcism Part II, našel společnou řeč i s Jasonem Blumem.

Whiplash2

Damien Chazelle potřeboval na natočení 19 dní. Celá výroba snímku tak zabrala neuvěřitelných 10 týdnů, a to se mezitím mladý režisér ještě stihl vybourat v autě! Dlužno však podotknout, že filmu předcházela velmi seriózní práce s dvojicí oslovených herců J. K. Simmonsem a objevem roku Milesem Tellerem, kteří se na role velmi tvrdě připravovali. Už teď je ale jasné, že Whiplash je opravdu dobře natočený film.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Oskar 2014 – nominace na nejlepší film

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

 

Přidat komentář

TOPlist