Zelená míle (1999)

 Nejslavnější adaptace Stephena Kinga

The Green Mile, režie a scénář podle Stephena Kinga: Frank Darabont, kamera: David Tattersall, hudba: Thomas Newman, hrají: Tom Hanks, Michael Clark Duncan, David Morse, Bonnie Hunt, James Cromwell, Michael Jeter, Sam Rockwell, Doug Hutchinson

 

189 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

 

Nominace na Oskara – nejlepší film, scénář, zvukový mix, herec ve vedlejší roli (Michael Clark Duncan)

 

Film:

 

Paul Edgecomb (Tom Hanks) je bachařem na ,,Zelené míli“. Píše se rok 1935 a není mu zrovna dobře. Tam, kde má na starosti odsouzence k smrti se moc legrace neděje, ale není to důvod k tomu, aby se zde ztrácela naděje a lidská důstojnost. Jednoho dne mezi vězni přibyde dvoumetrový gigant John Coffey (Michael Clark Duncan), který údajně zabil dvě malé holčičky. Ale opravdu je zabil?

 

Frank Darabont získával reputaci respektovaného filmaře pomalu. Vykoupení z věznice Shawshank v době uvedení komerčně propadlo a přestože získalo hned několik oskarových nominací, žádnou neproměnilo. Stal se však zázrak. Stephen King Darabonta okamžitě respektoval a díky častým reprízám v televizi se Vykoupení z věznice Shawshank dostával divákům. A najednou se ukázalo nemožné, valná většina nových diváků kouzlu filmu propadla, mě nevyjímaje. I já jsem film v době uvedení prošvihl a objevil ho až o pár let později ve videopůjčovně.

Nejslavnější adaptace Stephena Kinga

Stephen King se tedy opět spojil s Frankem Darabontem a vznikla z toho jejich prostřední spolupráce, pro úplnost třetí je film Mlha z roku 2007. Darabont mnohovrstevnatý scénář podle několika knížek na pokračování sepsal za méně než 8 týdnů. Podotýkám, že scénář k takovému filmu čítá bezmála 200 stran velmi komplexního psaní.

Tom Hanks se s Frankem Darabontem lépe seznámil až během oskarového večera v roce 1995, kdy Hanks velkolepě zvítězil s filmem Forrest Gump, bylo to poté, co odmítl hlavní roli ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank, která pak doputovala k Timu Robbinsovi. Hanks byl od počátku zmínění možného projektu na palubě a původně plánovaní herci David Morse a James Cromwell své role s radostí a úctou přijali.

green_mile

Filmový objev tohoto snímku, tedy postavu obrovského hromotluckého černocha obviněného z vraždy, má na svědomí velmi netypicky Bruce Willis. Když se dozvěděl, že se obsazuje role Johna Coffeyho, smluvil schůzku režiséra Darabonta s Duncanem. Málokdo tušil, že se klube jedna z velkých ikonických postav světové kinematografie.

Hudbu k filmu složil Thomas Newman a kromě instrumentálních skladeb použil i několik zajímavých dobových skladeb od Billieho Holidaye, Genea Austina, Guye Lombarda nebo Freda Astaira, které zazní ve filmu i na soundtracku. Právě hudební složka filmu snímku dodává filmu důležitou mysteriózní atmosféru, která učarovala milionům diváků.

green mile

Zelená míle je mysteriózní drama s mimořádným scénářem a strhujícími hereckými výkony. Produkce za 60 milionů dolarů se stala doslova zázrakem, snímkem téměř bez výhrad přijatým po celém světě, které dojímá a přitom se odehrává v depresivním a tragickém prostředí, přesto si po zhlédnutí tohoto snímku odnesete v srdci naději.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

Přidat komentář

TOPlist