12 let v řetězech (2013)

D

12 Years a Slave, režie: Steve McQueen, scénář: John Ridley, kamera: Sean Bobbitt, střih: Joe Walker, hudba: Hans Zimmer, hrají: Chiwetel Ejiofor, Benedict Cumberbatch, Michael Fassbender, Paul Dano, Paul Giamatti, Lupita Nyong´o a Brad Pitt.

134 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Oskar za nejlepší film (Brad Pitt, Steve McQueen, Anthony Katagas, Dede Gardner, Jeremy Klein), scénář a herečku ve vedlejší roli (Lupita Nyong´o), nominace na Oskara – režie, herec v hlavní roli (Chiwetel Ejiofor), herec ve vedlejší roli (Michael Fassbender), kostýmy, výprava

 Film:

   Solomon Northup (Chiwetel Ejiofor) měl milující rodinu, dobrou práci hudebníka, talent houslového virtuoza, majetek, občanskou svobodu i právo na život. Zkrátka obyčejný středostavovský život v předminulém století. V jediný moment ale o to všechno přišel a rozhodně nikoli vlastní vinou. Skončil jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži „pod bičem bílého otrokáře“. Většinou doslova.

D

   Přesně to se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi, který svůj skutečný a opravdu hrůzostrašný příběh zachytil v autobiografické knize 12 Years a Slave. Dva na první pohled normální koncertní promotéři ho angažovali na turné několika vystoupení končící ve Washingtonu. Po oslavě úspěšného koncertu se však Solomon probouzí spoutaný v řetězech a bez dokladů. V následujících dnech dostane nejen pořádně do těla, aby pochopil, že vzpurností ničeho nedosáhne a pak je prodán do otroctví na americký Jih. Ocitne se ve zlém snu, který potrvá neskutečných dvanáct let. Za těch dvanáct let potká Solomona snad všechno, co černého otroka potkat mohlo.
T

Fenomén otroctví je v USA badatelské téma, kterému se věnuje řada kulturních vědců. Otroctví probíhalo mezi lety 1501 – 1866 a podle odhadů bylo z Afriky přivezeno na 4 miliony nevolníků, z toho jen 400 000 během občanské války Sever proti Jihu. 101 otroků publikovalo knihu o svých těžkých osudech, ale jen Solomon Northup popsal příběh uneseného, který si prožije peklem a pak se z něj zase dostane. Jeho další příběh je pak popsán ve filmu titulky, ale to se určitě nesluší prozrazovat dopředu. Co se ve filmu nedozvíte je, že Northup sice vydal svou knihu a docela se úspěšně prodávala, ale pak se jí pokusil zdramatizovat do divadelní podoby, kde hrál dokonce sám sebe, ale u diváků naprosto propadla. Jeho příběh tak znovu ožívá díky talentovanému vypravěči Steveu McQueenovi, který natočil třeba velmi solidní drama Stud.

T

Steve McQueen měl v úmyslu o otroctví natočit film, ale nebyl si úplně přesně jistý, jak ho uchopit a z čeho vycházet. Na pomoc mu přišla jeho manželka, která mu přinesla knihu Solomona Northupa, která rozhodně nepatří mezi známá díla. McQueen si ji přečetl jedním dechem a bylo mu jasné, že je to jeho další projekt. Pro projekt se nadchl Brad Pitt, se kterým točil McQueenův dvorní herec Michael Fassbender Scottova Konzultanta (info zde , V.I.P. Výhled zde) a skrz jeho společnost Plan B a příslib investorům, že se ve filmu objeví a na snímek osobně dohlédne se film dostal do výroby.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist