Černý jestřáb sestřelen (2001)

black_hawk_1

Black Hawk Down, USA, režie: Ridley Scott, scénář: Ken Nolan podle knihy Marka Bowdena, kamera: Slawomir Idziak, hudba: Mel Wesson, Hans Zimmer, střih: Pietro Scalia, hrají: Josh Hartnett, Ewan McGregor, Tom Sizemore, Eric Bana, William Fichtner, Ewen Bremmer, Sam Shepard, Orlando Bloom

 

144 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Oskar za nejlepší střih, zvuk, nominace na Oskara – režie, kamera

Film:

 

Američtí vojáci v Somálsku se snaží pomoci sužovanému obyvatelstvu od svévůle militantních skupin a hlavně hladomoru. Elitní jednotky Rangers a Delta Force se chystají do akce, kdy mají odhalit a zatknout jednoho z černošských vůdců. Po nešťastné souhře náhod však začne divoká přestřelka, která zasadí Americkým specialistům tvrdý úder.

 

Mluvit o scénáři filmu Černý jestřáb sestřelen považuji téměř za urážku řemesla. Nečekejte žádné hluboké dialogy, nebo monology jako v Pattonovi, tohle je vizuální jízda, přímý přenos z válečné vřavy řízený vojevůdcem, pardon režisérem, Ridley Scottem.

black_hawk_2

Film je natočen podle skutečné události a Ridley Scott vzal tento film opravdu vážně. Somálsko se 7,5 miliony obyvateli se dostalo v druhé polovině 80. let do hospodářské krize a požádalo o mezinárodní pomoc, později i o svržení generála Mohammeda Siada Barreho. Tři povstalecké skupiny se nejprve dohodly na novém vůdci, ale pak se všichni pustili do křížku se všemi, k čemuž jim ještě pomáhali ozbrojení bandité a klany. Na podzim roku 1992 bylo hlavní město Mogadišo ovládaná hned dvěma samozvanými vládci, z nichž jeden byl ještě silně podporován islámskými fundamentalisty. V zemi vypukl hladomor a umíralo 1000 lidí denně. Rada bezpečnosti OSN do země poslala vojáky, kteří měli zastavit rozkrádání země. Ti však byli napadeni. Reakcí na tento útok byla akce Obnovená naděje s příslušníky mezinárodních ozbrojených sil, kde byla hlavní složkou americká námořní pěchota. V červnu 1993 bylo zmasakrováno 24 pákistánských vojáků z OSN a na hlavu generála v Mogadišu byla vypsána odměna 25 000 dolarů. Rozpoutala se guerillová válka, kterou měla ukončit blesková akce Rangers a Delta Force. Počítalo se, že akce zabere 30 minut, místo toho se začalo odehrávat peklo na zemi, které trvalo 15 hodin a 120 mariňáků a členů elitních jednotek v něm čelilo obrovské početní přesile.

 

Ridley Scott inscenuje Bitvu v Mogadišu se schopností Napoleona a herci schovaní pod vrstvami prachu a špíny chlapácky střílejí a umírají v horké africké půdě. Jestliže si Spielberg odnesl Oskara za úvodní půlhodinu na Omaha Beach, pak Černý jestřáb sestřelen je takový kromě úvodní půl hodiny celý film. Očekávejte zběsilé tempo, scény, které z paměti už nevytěsníte, jako noční operace umírajícího vojáka v přítmí betonové konstrukce holýma rukama, pád vrtulníku a následný soudce pouliční lynč nebo torza rozstřílených vojáků topících se v krvi.

black_hawk_3

Černý jestřáb sestřelen je skoro dvou a půl hodinová zpráva o současném nemocném světě a v dnešní době s africkými plavidly směřujícími do Evropy aktuálnější, než bychom si chtěli připouštět. Nedívá se na to hezky, ale je dobré, že má někdo odvahu to ukázat. A natáčení nebyla žádná legrace. Herci hrající elitní rangery museli podstoupit dvoutýdenní drsný vojenský dril. Točilo se v Maroku v extrémních podmínkách a po place neustále pobíhali zatoulaní psi, které tam Scott nakonec nechal kvůli autenticitě.

 

Ve filmu bojuje, záměrně nepoužívám slovo hraje, řada známých herců a hvězd, které s postupem času zažily lepší i horší časy. Těžko vychvalovat jednotlivé herecké výkony, skutečná válka také není o individuálním hrdinství, ale určitě zaujme Tom Sizemore (Zachraňte vojína Ryana, Nepřítel státu) jako válečný mazák a John Grimes v podání Ewana McGregora (Hvězdné války, Začátky) kolem jehož postavy se odehrál značný skandál. Jeho postava je totiž napsána podle rangera Johna „Stebbyho“ Stebbinse, který si právě odpykává třicetiletý trest ve věznici za zneužívání dítěte pod 12 let a znásilnění.

black_hawk_4

Film Černý jestřáb sestřelen produkoval jinak specialista na limonádové letní hity Jerry Bruckheimer, pro kterého do té doby pracoval především bratr Ridleyho Scotta Tony, když u něj natočil agitku do amerického letectva Top Gun nebo svižnou akční komedii Policajt v Beverly Hills 2. Ridley Scott v tomto filmu po komerčních trumfech Gladiátor a Hannibal natočil do třetice majstrštyk, který zaujal jak obrovské množství diváků, tak kritiku. Z nepochopitelných důvodů za jednu z nejlepších režií na filmovém plátně za tento snímek nevyhrál Oskara.

 

Film byl nominován na hlavní Oskary včetně režie a nejlepší film, ale musel se spokojit jen s technickými kategoriemi a mimochodem satelitní snímky bitvy nejsou dílem filmařů, ale jsou ze skutečné bitvy z roku 1993. Mimochodem ve filmu se poprvé objevil mladý začínající herec Tom Hardy.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

 

Přidat komentář

TOPlist