Dánská dívka (2015)

A

USA, Danish Girl, režie: Tom Hooper, kamera: Danny Cohen, scénář: Lucinda Coxon podle knihy Davida Ebershoffa, hudba: Alexandre Desplat, hrají: Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Mathias Schoenaerts, Sebastian Koch, Amber Heard

 

Oskar – herečka ve vedlejší roli (Alicia Vikander)

 

119 minut, barevný, 1.85:1, Red Epic Dragon, foto: Cinemart

 

Film:

 

Vzkaz od tvůrců filmu: Jak ukazuje film Dánská dívka, Lili Elbe se narodila jako muž, ale ve skutečnosti se cítila ženou. Pokud použijeme současnou terminologii, můžeme jí popsat jako transgenderovou ženu, a tudíž k popisu Lili nejsou použita mužská zájmena. Jakékoliv zmínky o Lili ještě před její přeměnou jsou proto omezené na věty „Ještě před svou přeměnou žila Lili jako Einar Wegener“. Bylo by nepřesné zmiňovat se o Lili jako o muži a nesprávné považovat ji za transgenderového muže, protože Lili sama sebe vnímala jako ženu. (na konci recenze se podívejte na slovníček pojmů)

 

Kodaň 20. léta, 20. století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským krajinářům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje laskavou podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka, a to ve světě malířství, ve světě určené malířům mužům a modelkám nahým krasavicím.

danska_divka_3

Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka (Amber Heard), a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do dámského baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou“ hrou na tajemnou dánskou dívku Lili.

 

Eddie Redmayne (Teorie všeho, Jupiter vychází) hraje dánského malíře Einara Wegenera a krásná Alicia Vikander (Ex machina) hraje jeho ženu Gerdu. Film se zaměřuje na jejich milostnou manželskou romanci a hlavně na zásadní Einarovo odhalení, že je žena uvězněná v mužském těle. Einar se transformuje v Lily a je zatraceně fascinující pohled. Redmayne se na roli trpělivě připravoval dva roky, než se sehnalo financování a naučil se sám líčit, oblékat si dámské punčošky, dámská gesta a jistě ještě spoustu dalších věcí, které by jeho manželka asi nerada viděla, ale obávám se, že u nedělního oběda to probírat nebudou.

A

Eddie Redmanyne o své roli řekl:“ Tím nejdůležitějším momentem pro mě bylo setkání s lidmi z transgenderové komunity a vyslechnutí si jejich životních příběhů a faktů, poznání síly jejich osobností. Lili podstoupila chirurgickou konverzi pohlaví téměř před 100 lety, a lidé dnes toho vědí mnohem víc, než tehdy věděla ona. Takže poslouchat starší členy komunity bylo poučení o zkušenostech transsexuálů před 40 – 50 lety.Mnoho transsexuální žen, se kterými jsem mluvil, popisovalo, jak – ještě před přeměnou – si vytvořily své způsoby, jak žít své životy a přežít ve společnosti ve svém původním pohlaví. Každý trans-příběh je jedinečný a individuální. Ale každá transsexuální osoba, kterou jsem potkal, mluvila o poznání, ke kterému došlo již v mládí, že jejich pohlaví se lišilo od jejich vlastní sexuální identity.“

 

Film vznikl podle knihy Davida Ebershoffa z roku 2001, která následovala knihu z roku 1933, kde byl Einarův přerod v Lily popsán. Autorkou scénáře je Lucinda Coxon. Z hlediska filmové podívané nesmírně kvituji, že film tvůrci ladili do secesního slohu. Koďaň, Paříž a Drážďany v secesní podobě, byť pochopitelně v době příběhu už to nebyl tak trendy styl, jsou vizuálně velmi vděčné.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist