Přichází satan! (1976)

Přichází satan! (1976)

The Omen, USA/Velká Británie 1976, režie: Richard Donner, scénář: David Seltzer volně na motivy Apokalypsy, hudba: Jerry Goldsmith, kamera: Gilbert Taylor, střih: Stuart Baird, hrají: Gregory Peck, Lee Remick, David Warner, Billie Whitelaw, Harvey Stephens

111 minut, 35 mm, 2.35:1, barevný

Oskar za hudbu, nominace na nejlepší píseň Ave Satani! (Jerry Goldsmith), nominace na Grammy za nejlepší soundtrack, nominace na nejlepší původní scénář Cechem amerických scenáristů

Film:

Na nebi se objevují zvláštní úkazy. Je 6. 6. přesně 6 hodin. Matka umírá při porodu. Strašlivá tajemství blížící se apokalypsy v jednom z nejchytřejších horrorů všech dob!

V Římě se 6. 6. narodí v šest hodin dítě. Robert Thorn (Gregory Peck) je ale brzy zoufalý. Dítě se narodilo mrtvé a kněz Spilleto dává Thornovi druhou šanci. Ve stejnou dobu se totiž narodilo i druhé dítě, jemuž zemřela matka. Thorn ze zoufalství a ve strachu o svojí ženu (Lee Remick) se rozhodne dítě osvojit a spáchat tak podvod. Chlapce pojmenují Damien.

Damien roste a všude kolem něj se začínají dít katastrofy a navíc Thorna začíná obtěžovat kněz, který o chlapci tvrdí, že je antikrist. Thorn pravdu brzy odhalí, ale dokáže zabít „své“ dítě i když je satan?

Přichází satan! (1976)

Zcela nezpochybnitelné úspěchy satanistických filmů jakými byly spíše psychologické Rosemary má děťátko a extrémně skandální Vymítač ďábla patří dodnes do rodinného stříbra žánru. Společné jim je to, že autory těchto filmů jsou dodnes mimořádně respektování režiséři svého oboru. Přichází satan je nejmladší z těchto filmů, ale z hlediska kvality scénáře je nejchytřejší.

David Seltzer napsal scénář, který patří k žánrové špičce. Dodnes mě nepřestává fascinovat jak se scenárista šikovně popasoval s náročným Zjevením Sv. Jana a předznamenal tak vlnu podobně koncipovaných chytrých snímků, mezi kterými silně vyčnívá Fincherovo Sedm.

Film byl původně psaný pro Charletona Hestona, ale ten se raději rozhodl věnovat válečnému filmu Bitva o Midway. O úlohu diplomata Thorna se nakonec začal překvapivě ucházet představitel klasických gentlemanů a největší komerční hvězda 40. a 50. let Gregory Peck. Roli v tom jistě hrálo i štědré finanční ohodnocení. Producenti mu nabídli 250 000 dolarů a 10% ze zisku.

Přichází satan! (1976)

Film měl původně režírovat tvůrce filmů staré britské školy Mike Hodge, ale přednost dostal televizí silně proškolený Richard Donner. A ten si příležitost režírovat pořádný horror rozhodně nechtěl nechat ujít. O kameramanovi snímku měl rozhodnuto ještě před natáčením. Své filmařské zkušenosti, které neměl se totiž chystal převzít od velmi zkušeného Gilberta Taylora (Hvězdné války), který se kvůli němu postavil zpátky za kameru.

Natáčení měla korunovat řada skutečně velmi nešťastných příhod, kterým ale nevěřím ani za mák. Podle PR oddělení společnosti FOX měli být herci pokousáni, různě napadáni, šířily se zvěsti o náhlých vzplanutí dekorací. Jak to ale bylo ve skutečnosti se již zřejmě nikdy nedozvíme.

Pro mě Přichází satan představuje především film s několika vizuálně strhujícími a mimořádně atmosférickými scénami. Ještě teď mám před očima ty podivné čáry na vyvolaných fotografií, strhující scénu s oběšením, šokující nález na hřbitově nebo slavnou dekapitaci.

Přichází satan! (1976)

Šarmantně zestárlý Gregory Peck zde podává vynikající výkon, ale hlavní zásluhy na úspěchu filmu si odnáší Richard Donner za pečlivé budování atmosféry a samozřejmě především autor hudby Jerry Goldsmith, který byl za tento film odměněn svým jediným Oskarem. Ústřední téma a píseň Ave Satani vás skutečně vyděsí k smrti a zároveň donutí obdivovat tohoto geniálního skladatele. Monumentální chorály a mystická latina jsou dodnes geniálně působivé. Goldsmith za film získal Oskara a zajímavé je to, že pár let před svou smrtí celou partituru dirigoval v nabité katedrále v Chicagu, kde měla jeho hudba i po tolika letech obrovský úspěch. Goldsmithovi se horrorová série dokonce natolik zalíbila, že složil i skvělé a zcela originální kompozice pro druhý a třetí díl.

Film se stal komerčním hitem, když vydělal přes 60 milionů dolarů a díky ohromnému diváckému zájmu se stal nejlepším výdělkem v dlouholeté kariéře Gregory Pecka.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

reklama světová klasika

Koupit ZDE ↓Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Přidat komentář

TOPlist