Proč je třeba rehabilitovat Karla Kachyňu

Karel Kachyňa je jeden z nejlepších režisérů naší kinematografie, přesto je neustále upozaďován. A proč tomu tak je?

 

z předpremiéry filmu Karla Kachyni Sestřičky

z předpremiéry filmu Karla Kachyni Sestřičky

Sporná minulost

 

Karel Kachyňa začínal v armádním filmu, což bude pochopitelně spoustě lidem proti vůli. Zdaleka ale ne tolik jako jeho angažování v roce 1968, kdy se vzdal svého dlouholetého spolupracovníka a kamaráda Jana Procházky. Jenže bylo tomu skutečně tak? Kachyňa natočil podle scénáře Jana Procházky film Už zase skáču přes kaluže (premiéra 1970), pod kterým je podepsaný Ota Hofman. Hofman a Karel Kachyňa věděli velmi dobře proč to udělali, stejně jako věděli, že kdyby se to někdo dozvěděl, byl by z toho velký malér.

 

70. léta

 

S hrůzou jsem zjistil, co všechno v sedmdesátých a osmdesátých letech vycházelo o Karlu Kachyňovi, zřejmě nejšílenější je monografie Pavla Melounka, která Kachyňu tedy nešetří. Oficiální názor byl, že Kachyňa v sedmdesátých letech ztratil formu. Otázka ale je po čem? Tehdejší publicisté záměrně vynechávali nejzajímavější Kachyňovy filmy z druhé poloviny šedesátých let včetně režimem nenáviděných snímků Ucho a Kočár do Vídně.

knitlova, hofman, kachyna, 7

Konflikty s herci

 

Je to dlouholetá tradice, že si pražští herci veřejně stěžují na režiséry. Na vrcholu bude zřejmě navěky čnít František Vláčil, ale herci se nikdy veřejně netajili animozitami s Jiřím Menzelem, Věrou Chytilovou, Jiřím Krejčíkem a Karlem Kachyňou. Kachyňa byl bezesporu přísný, pro přecitlivělé herce zřejmě i krutý, ale nalijme si čistého vína. Po bádání v barrandovském archivu vím velmi dobře s jakými rozpočty pracoval a jak často. Kachyňův hlavní problém pro herce byl, že měl zájem vždy obsazovat neznámé tváře a s herci se záměrně nepřátelil.

 

Kontroverzní témata

 

Zatímco v normalizaci většina utíkala do hájemství nablýskaného nekonfliktního socialistického hlavního proudu za rytmů Sladkého mámení, vstupoval Kachyňa do neprobádaných vod. Malá mořská víla vznikla i navzdory výrazné skepse v Mosfilmu, který si nakonec svou verzi natočil v Bulharsku, Dobré světlo bylo velmi provokativní, stejně jako dnes uváděný seriál Vlak dětství a naděje, který byl pro jistotu hned po natočení odstaven na vedlejší kolej nebo válečná romance Oznamuje se láskám vašim, jež by mělo problémy s natočením i dnes, respektive dnes by za současné politické konstalace tento film rozhodně nevznikl.

vosi_hnizdo

Přidat komentář

TOPlist