Průvodce nejlepšími filmy o vlacích

Vlaky – sehrávají v řadě filmů klíčovou roli, odehrávají se v nich komedie, existenciální filozofická dramata, thrillery i horrory. Jaké jsou nejlepší filmy s kupé a výhybkami?

Strangers on a train (1951)

Dnešního průvodce uvedeme špičkovým thrillerem podle románu Patricie Highsmithové. Psal se rok 1951 a diváci se jen hrnuli na výborný thriller Alfreda Hitchcocka Cizinci ve vlaku. Hitchcock na plátno velmi efektně převádí skutečně zvrácenou myšlenku. Sociopat Bruno navrhne cizímu muži ve vlaku Guyovi, že zabije jeho ženu, pokud zabije jeho nenáviděného otce. Policie bude bezradná kvůli ztrátě motivu vražd. Guy nebere celou věc příliš vážně, dokud není nalezena mrtvola jeho ženy. Film-noir Cizinci ve vlaku má možná absurdní myšlenku, ale proveden je velmi věrohodně. Hitchcock od počátku filmu nenechává diváky na pochybách kdo je kdo a používá i takové drobné detaily, jako promyšlenou kombinaci druhů bot. Již v úvodu filmu se totiž na nádraží dozvídáme z prostřihů na dva páry bot, že si jsou v patách seriózní a neseriózní boty.

the-great-train-robbery_connery

První velká vlaková loupež je počin slavného spisovatele Michaela Crichtona, který podle své knihy sepsal scénář a režíroval jej v zajímavém britském snímku, kde se potkali Sean Connery a Donald Sutherland. V roce 1855 lupič-gentleman Edward Pierce provedl velmi odvážnou a komplikovanou loupež. Jeho terčem se stal vlak dopravující velké množství zlata na platy vojáků v Krymské válce. Ve filmu je pečlivé naplánování celé akce a dlouhé přípravy. Než se totiž vlak rozjede, je nejdůležitější částí loupeže krádež a duplikace čtyř klíčů, potřebných k otevření trezoru ve vlaku. Každý klíč však pečlivě hlídá jeden člen bankovní společnosti. Pierce musí vymyslet důmyslné způsoby jak se jich zmocnit, v čemž mu pomáhají jeho společníci: Miriam, dáma s pochybnou pověstí, která pro úspěch plánu neváhá použít ani své tělo a schopného kasaře a duplikátora klíčů Agara. Film zasazený do viktoriánské Anglie je dodnes velmi slušná zábava.

vyhod_mati_z_vlaku

Danny DeVito proslul hned několika černými komediemi a jeho úplně první se jmenovala Vyhoď máti z vlaku. Scenárista Stu Silver si vypůjčil nápad z již zmiňovaných Cizinců ve vlaku. Larry Donner a Owen Lift sní o spisovatelské kariéře, první je učitelem tvůrčího psaní, druhý jeho žákem. Oběma však v rozletu brání nepohodlné ženy: Larrymu exmanželka Margaret, která sklízí vavříny za jemu ukradenou knihu, Owenovi autoritativní nemocná matka. V obou mužích zvolna narůstá touha vraždit: jak to však udělat, když jsou první na koho by padlo podezření? Napadne je si vraždy vyměnit: Larry zabije matku, Owen Margaret. Za kamerou byl Barry Sonnenfeld, který filmu hodně pomáhá a ústřední dvojka Billy Crystal a Danny De Vito vytvořili hodně nečekané duo, které ale slušně funguje. Film se stal nečekaným trhákem.

darjeeling

Darjeeling s ručením omezením (2007) je dnes už celkem kultovní komedie nerda Wese Andersona. Ve vlaku společnosti Darjeeling, s. r. o. v Indii se rok po pohřbu svého otce sejdou svérázní bratři Whitmanovi – Francis, Peter a Jack. Nejstarší Francis se rozhodl sejít s bratry a podle předem připraveného plánu a itineráře nabrat duchovní sílu na cestě za matkou, která žije v indickém klášteře. Všichni tři bratři si poměrně lezou na nervy, přesto se spolu snaží v rámci možností vycházet. Cílem jejich duchovní cesty je, aby si zase důvěřovali. Svérázná komedie, která nezapře svého autora sice ve své době nenašla úplně početnou diváckou základnu, ale má jistě své zastánce.

SOUVISEJÍCÍ FILMY:

Zdrojový kód (2011)

Zdrojový kód (2011)

JM4_4362.NEF

Cizinec ve vlaku (2018)

Přidat komentář

TOPlist