V roce 1968 využila sovětská propaganda natáčení Mostu u Remagenu

Při padesátém výročí invaze v roce 1968 bychom neměli zapomenout ani na zneužití fotografií z lokací amerického filmu Most u Remagenu v pražské Davli sovětskou propagandou.

most_u_remagenu

V době krátkého uvolnění před rokem 1968 se na Barrandově připravovalo hned několik zahraničních koprodukcí, z nichž se bohužel většina nedotáhla právě kvůli příjezdů tanků bratrské pomoci ze Sovětského svazu, Polska, Východního Německa a Maďarska.

Čeští filmaři byli v letních měsících ve štábu amerického válečného filmu Most u Remagenu (The Bridge at Remagen) režiséra Johna Guillermina (Skleněné peklo, Smrt na Nilu, King Kong), který se ale mezi respektované válečné snímky nezařadil. Na natáčení bylo přivezeno několik dobových amerických tanků, které se používaly pro potřebu rekonstrukce natáčení válečných scén. To ještě američtí filmaři netušili, že budou muset utíkat ze země napadené nepřátelskými armádami.

Hned po příletu Antonovů byl americký štáb a herci naloženi do konvoje dvacetiosmi taxíků až na Roberta Logana, který zůstal v Československu, aby invazi natočil a nafotil. Film se nakonec dotočil v Itálii a v Západním Německu. Dramatické okolnosti byly následně zachyceny v knihách (např. Bill Collins Presents the Golden Years of Hollywood), ale také v rozhlasové hře BBC Solo Behind The Iron Curtain, kde hrál Robert Vaughn sám sebe, tedy legendární falešný karetní hráč z kultovních Sedmi statečných, který ve filmu Most u Remagenu hrál jednu z hlavních rolí. Tuto epizodu částečně připomněli i čeští filmaři ve snímku Anglické jahody režiséra Vladimíra Drhy.

Sovětská propaganda pak využila lokaci tohoto filmu k inscenovaným fotografiím. Na to zavzpomínal pamětník srpna 1968 a novinář Ondřej Neff v rozhovoru pro DVTV (přehrajte si zde).

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Čest a sláva

Přidat komentář

TOPlist