Verhoeven versus Verhoeven (2016)

Ještě dnes si můžete přehrát v i-vysílání České televize francouzsko/nizozemský dokument o Paulu Verhoevenovi, zásadnímu filmaři naší doby.

verhoeven-hubbert-set_2

Francie/Nizozemí, režie: Elizabeth van Zijl Langhout, scénář: Elizabeth van Zijl Langhout a Laurent Drancourt, kamera: Reinout Steenhuizen, střih: Sylvie Bourget, Elizabeth van Zijl Langhout, Katharina Wartena, účinkují: Antoinette Beijen-van den Steenhoven (komentář), Paul Verhoeven, Isabelle Huppert, Carice van Houten, Michael Douglas (archivní), Sharon Stone (archivní)

 

54 minut, barevný

 

Film:

 

Paul Verhoeven slaví v těchto dnes osmdesátku. Tvůrce amerických filmů jako Robocop, Total Recall, Základní instinkt, Showgirls, Hvězdná pěchota nebo Muž bez stínu a v Evropě Elle, Turecký med nebo Černá kniha. Verhoeven se v dokumentu vyznává, že jeho kariéra v Nizozemí nebo USA měla podobný průběh: nejdříve kritika oceňovala jeho tvůrčí invenci a odvahu, po nějaké době jej za totéž zatratila.

paul verhoeven

Pokud znáte náš profil na RealFilmu o Paulu Verhoevenovi, který je přeci jenom informačně výrazně zajímavější než heslo na wikipedii, tak o Verhoevenovi již nějaké podstatné informace máte. Ve francouzsko/nizozemském dokumentu vystupuje Verhoeven osobně a osvětluje okamžiky svého života a kariéry a při své upřímnosti dokáže tepat jak do druhých, tak do sebe a zároveň se ukazuje ve zcela novém světle, jeho velká přednost je totiž zábavnost. Verhoeven není zdaleka takový samorost, jak se o něm často tvrdí a ve svém vzpomínání říká řadu zajímavých faktů.

Paul Verhoeven - filmografie

Co jsem dosud vůbec nevěděl a není to ani ve výpravné monografii Taschenu, bylo že americkou kariéru zprostředkoval Verhoevenovi Steven Spielberg, který ho představil producentům a byl to právě on kdo mu dopomohl k debutu Krev a maso. Verhoeven taky přiznává poměr se Sharon Stone, pochopitelně s úsměvem na tváři a pobaví i když si osobně přebírá Zlatou malinu za nejhorší film před americkými recenzenty. Pokud máte pár desítek minut času, určitě si nenechte tento zajímavý filmařský dokument ujít.

Paul Verhoeven

PS: Jediná výtka ovšem směřuje k českému dabingu. Je to už poněkolikáté, co ČT tento druh dokumentů nadabovala a je to už poněkolikáté, co to absolutně nefunguje. ČT Art není masová stanice a myslím, že o dabing s řadou filmových ukázek nikdo nestojí, trochu to připomíná osmdesátky.

PŘEHRÁT FILM I-VYSÍLÁNÍ ČT

Přidat komentář

TOPlist