Den patriotů (2016)

den_patriotu_1

USA/Hong Kong, Patriot´s Day, režie: Peter Berg, scénář: Matt Charman, Eric Johnson, Paul Tamasy, hudba: Trent Reznor, Atticus Ross, kamera: Tobias A. Schliessler, hrají: Mark Wahlberg, John Goodman, Kevin Bacon, Michelle Monaghan, J.K.Simmons, Alex Wolff

 

133 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, barevný

 

Film:

 

Film je natočený podle skutečných událostí. V roce 2013 se jako každý rok konal Bostonský maraton, jeden z nejstarších běžeckých závodů v USA. Koná se k němu jako vždy řada bezpečnostních opatření, ale dva mladíci s batohy napěchovanými výbušninami policisté v přeplněném davu snadno přehlédnou, včetně rebela Tommyho (Mark Wahlberg – Skrytá identita, Všechny prachy světa, Deepwater Horizon: Moře v plamenech). Po nekompromisním výbuchu, při kterém zůstává na ulici Bostonu hromada zkrvavených těl mužů, žen a bohužel i dětí se na místě rozjede okamžité vyšetřování. Bezprostředně po výbuchu se město, které má odjakživa rezistenci vůči úřadům a autoritám nečekaně semkne. Útočníci sledují pokusy o dopadení živě v televizi a přitom se chystají na další útok.

 

Působivý thriller vzdává poctu všem, jež po rozsáhlém bombovém útoku na veřejnosti oblíbený Bostonský maraton v roce 2013 projevili odvahu a sílu čelit tragédii a nepřízni osudu a především popisuje závod s časem při snaze dopadnout útočníky, kteří nechtějí udeřit jen jednou. Snímek čerpá z příběhů skutečných lidí včetně týmu záchranářů, vyšetřovatelů i vládních úředníků, kteří neúnavně pracovali na dopadení útočníků v rekordním čase, a také samotných přeživších.

patriots_day_4

Je zajímavé, že film byl natočený podle dvou scénářů, které byly zapasované do jednoho. Zatímco jeden byl akčním thrillerem, druhý byl ozvěnami katastrofy. Výsledek je ale překvapivě kompaktní a daří se v něm solidně přecházet od žánru katastrofického dramatu do svižnějšího akčního thrilleru.

 

Jedna z největších předností tohoto filmu je naprosto bezesporu osoba režiséra, kterou je Peter Berg. Ten se několika posledními filmy specializoval na natočení tragických příběhů zobrazujícím hrdinství obyčejných lidí za neobyčejných situací. Tím prvním je válečný snímek Lone Survivor/Na život a na smrt z roku 2013 popisující boj o přežití jednotky amerických vojáků v Afghánistánu a zejména Deepwater Horizon: Moře v plamenech z roku 2016 o výbuchu na vrtné plošině. O tom, že bude tragédie bostonského maratonu zfilmována se vědělo hned od dopadení pachatelů, ale pozůstalí se netajili tím, že by byli rádi, aby film někdo natočil realisticky a s pietou nikoli jako krvavou střílečku s vlající vlajkou s hvězdami a pruhy.

033016_PATRIOTSDAY_KB_196.CR2

Den patriotů je odvozen od amerického svátku Patriots Day spadajícím na třetí dubnový pondělek, který připomíná první opravdovou bitvu války za nezávislost. V ten samý den se koná i Bostonský maratón.

 

Berg je ve snaze o zobrazení výbuchu a vyšetřování maximálně realistický. Veškeré záběry z bezpečnostních kamer jsou mimochodem autentické. Vojenští policisté, kteří se objeví ve filmu, jsou skuteční vojenští policisté massachusettské národní gardy, někteří z nich se zúčastnili skutečného honu na Džochara Carnajeva.

patriots_day_5

Zajímavým je, že jednoho z bratrů Carnajevů hraje Alex Wolff, velice výrazný herec, který se letos proslavil hlavní rolí v ceněném dramatu Děsivé dědictví a určitě o něm ještě uslyšíme.

 

Hudbu k filmu složili Trent Reznor a Atticus Ross, kteří u filmu prorazili díky špičkovým thrillerům Davida Finchera a ani Den Patriotů jim v jejich vytříbené filmografii ostudu rozhodně neudělá.

 

Film funguje v dramatických událostech a neselhává ani v akci ani v komorních hereckých scénách. Berg dokáže v divákovi vzbudit zájem, postavy ve filmu jsou zajímavé a jednotlivé příběhy vytváří napínavou mozaiku kolem hlavní události. Rozhodně si tento film nenechte ujít.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

Přidat komentář

TOPlist