Duch (1990)

Ghost _1

Ghost, USA, režie: Jerry Zucker, scénář: Bruce Joel Rubin, kamera: Adam Greenberg, střih: Walter Murch, hudba: Maurice Jarre, hrají: Patrick Swayze, Demi Moore, Whoopi Goldberg, Tony Goldwyn, Vincent Schiavelli

 

Oskar za scénář a nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Whoopi Goldberg), nominace na Oskara – nejlepší film, střih

 

129 minut, 35 mm, 1.85:1, barevný

 

Film:

 

Sam (Patrick Swayze) a Molly (Demi Moore) jsou spokojený pár. Žijí spolu v New Yorku. On je bankéř, ona je výtvarnice. Vše je zalité sluncem. Sam však v práci začíná odhalovat poněkud nekalé chování jednoho z kolegů a než se naděje jeho život ukončí nájemný vrah. Vypadá to jako nehoda. Molly truchlí a kamkoli se podívá, vidí vzpomínka na svou zesnulou lásku.

 

Jenže Sam z tohoto světa neodešel. Bloudí ulicemi New Yorku jako duch a ví, že je Molly ve stejném nebezpečí jako on. Náhodou narazí na médium Odu Mae (Whoopi Goldberg), která vydělává peníze tím, že komunikuje se zemřelými. Jenže Oda je podvodnice a s mrtvými komunikovat nedokáže. Než na ní promluví Sam, kterého slyší.

ghost_2

Duch se stal největším hitem roku 1990 a upřímně, nikdo to nečekal. Patrick Swayze (Donnie Darko) nebyl žádná velká hvězda a Demi Moore (Margin Call) do té doby hrála spíš vedlejší role v béčkových filmech. Diváci však na tento romantický příběh slyšeli. Jakby také ne. Patrick Swayze sice hrál v Hříšném tanci, ale jinak se etabloval spíš v akčních filmech Road House a Nejbližší příbuzenstvo. V jednom televizním rozhovoru, kdy zavzpomínal na svého zesnulého otce propadl v upřímný pláč a to byl signál pro režiséra Zuckera. Pomyslel si, že pokud se Swayze dokáže rozplakat a diváci ho vnímají jako ostrého hocha, je ten pravý pro romantického hrdinu Sama.

ghost_6

Největší hvězdou tohoto snímku je Whoopi Goldberg ve své životní roli a ani ta neměl být původně obsazena. Producenty přesvědčil Patrick Swayze, který jim řekl, že si nedovede jako Odu Mae představit nikoho jiného. A byl to naprosto vynikající krok. Právě Whoopi Goldberg snímek, který mohl snadno skončit jako slzavé údolí, dokázala přesměrovat do vkusné komedie, která nemůže nikoho urazit.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist