Hudba Zdeněk Liška (2017)

zdeněk liška

ČR, režie: Pavel Klusák, účinkují: Juraj Herz, Jan Švankmajer

 

52 minut, barevný

 

Film:

 

Hudební skladatel Zdeněk Liška je podepsán pod desítkami titulů československé kinematografie (jeho profil v rubrice skladatelé filmu si přečtěte zde). Jeho nezaměnitelný rukopis ocenili i režiséři filmů a respektovali ho jako komplexního spoluautora díla. Při komponování jak pro symfonický orchestr, tak pro dechovku, smyčce či klavír používal všemožné kombinace nejen nástrojů, ale i elektroniky nebo zvuků.

 

Jeho hudba provází takové filmy jako jsou Marketa Lazarová, Údolí včel, Vyšší princip, Hříšní lidé města pražského, Spalovač mrtvol, Baron Prášil a samozřejmě mnoho dalších. Dokument ukazuje Lišku geniálně různorodého a reaguje tak na současný stoupající mezinárodní zájem o jeho osobnost. To potvrzují ve svých výpovědích také londýnští filmoví tvůrci bratři Quayovi.

Dokument Zdeněk Liška, který odvysílala ČTArt není klasický biografický dokument. Toho se už před sedmnácti ujal dokumentarista Petr Ruttner. Rád bych doplnil, že Zdeněk Liška záměrně nedával rozhovory, takže většina publikovaných informací o něm stojí na vodě. Pavel Klusák (starší bratr kontroverzního dokumentaristy Víta) naštěstí uchopil téma geniálního skladatele podle názvu filmu – tedy Hudba Zdeněk Liška.

Marketa Lazarová (1967)

 

Pavel Klusák se rozhodl nezpovídat herce, jak je obvyklé ve vzpomínkových medailonech, ale šel po tématu – před kamerou sedí dva zkušení režiséři, kteří s Liškou spolupracovali na mnoha projektech – Juraj Herz a Jan Švankmajer, vydavatel Liškových vinylů pro britský trh a londýnští filmaři bratři Quayovi, jejichž vystoupení v dokumentu jsem úplně nepochopil.

Jakýkoli dokument o českých klasických filmařích vítám a pokud je zdařilý, tak mám dvojnásobnou radost. Z dokumentu se divák dozví řadu zajímavých souvislostí, nejvíce mi utkvěla výborná sekvence o komponování ke Spalovači mrtvol. Jediné, co bych vytknul je komentář k Liškovu angažování při seriálu 30 případů majora Zemana, zejména rozebírání písně Bič boží, věnovat prostor takové marginálii mi přijde zbytečné, zvláště když autorství této písně, pokud je mi známo, neznáme. Navíc jak známo, Liška ani nebyl členem KSČ.

Vynález zkázy

Hudba Zdeněk Liška je kvalitní dokument s velmi vysokou výpověďní hodnotou, nečekaně bohatým ilustračním materiálem i vysokou estetickou úrovní obrazu. Zdařilý počin. RealFilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

PS: V dokumentu padne věta, že ačkoli Československá nová vlna zanikla, někteří filmaři pokračovali i v normalizaci a dosáhli skvělých a někdy i lepších výkonů. Příznačné pro náš kulturní prostor je, že tuto větu řekl nahlas Angličan. A já se pod ní podepisuji. Nebavíme se o neumětelství a ideologii v tvorbě typu Rok dvacátý devátý nebo Muž na radnici, ale hlavně o animované a krátkometrážní tvorbě nebo špičkové úrovni československého dětského filmu.

Přidat komentář

TOPlist