Lvi z Benátek mají své nové majitele

Mezinárodní porota prestižního festivalu v Benátkách vedená mexickým režisérem Guillermem Del Torem udělila v nebývale silné soutěži nejvyšší cenu mexickému režisérovi Alfonso Cuarónovi a jaké jsou další ocenění?

veniceiff2018

Černobílé drama Roma bylo pojmenováno po čtvrti v mexickém hlavním městě, kde slavný režisér Cuarón (Gravitace, Nadějné vyhlídky, Harry Potter 3, Potomci lidí) vyrůstal. Film nesměl soutěžit v Cannes, protože film bude distribuován výhradně po internetu streamovacím gigantem Netflix. Benátky se rozhodly na pravidle uvádění v kinech netrvat, čímž způsobily kritiku od celé řady filmařů, samozřejmě i zvučných jmen. Je tedy jasné, že Roma podle nových pravidel Oskarů nebude smět kandidovat na Oskara, pokud nebude uváděn alespoň týden v amerických kinech. Poruší se tak tedy pravidlo, že vítězný snímek je jeden z nejžhavějších kandidátů na filmového Oskara.

Emma Stone ve filmu The Favourite

Emma Stone ve filmu The Favourite

Nejlepší herečkou se stala podle očekávání herečka Olivia Colman za roli anglické královny Anny ve filmu řeckého provokatéra Yorgose Lanthimose (Humr, Zabití posvátného jelena) a hercem oskarový matador Willem Dafoe za roli malíře Vincenta Van Gogha v dramatu At Eternity´s Gate. Pro Dafoea to musí být velké překvapení, protože letos si zvykl spíš na přebírání cen za celoživotní dílo.

cronenberg_a

Zlatého lva za celoživotní dílo letos dostala jednaosmdesátiletá britská herečka Vanessa Redgrave a pětasedmdesátiletý kanadský režisér David Cronenberg, který před dvadvaceti lety prohlásil v Cannes, že kdyby na začátku kariéru někomu sdělil, že je ve skutečnosti umělecký režisér kritika by jeho kariéru okamžitě ukončila.

Přidat komentář

TOPlist