Mandy: Kult pomsty (2018)

mandy_titul

Mandy, USA/Belgie, režie: Panos Cosmatos, scénář: Panos Cosmatos a Aaron Stewart – Ahn, kamera: Benjamin Loeb, hudba: Jóhann Jóhannsson, střih: Brett W. Bachman, hrají: Nicolas Cage, Andrea Riseborough, Linus Roach, Bill Duke

2.40:1, barevný, Full HD, bez CZ dabingu, bonusy – pohled za kulisy a vystřižené scény

Film:

Americká samota, kdesi v lesích. Píše se rok 1983, alespoň podle vnějších znaků jako jsou auta a televize. Red (Nicolas Cage) je dřevorubec. Bydlí v lesní chatě se svou milovanou introvertní přítelkyní Mandy (Andrea Riseborough). Jednoho ponurého dne projíždí krajem náboženská sekta vedená naprostým pošukem, který Mandy spatří a začne po ní toužit. Ve stejném okamžiku krajem projíždí také motorkáři, jak z heavy metalových klipů bažící po krvi. Tohle s Mandy nemůže dopadnout dobře. A taky nedopadne. Zoufalý Red chce pomstu.

Objev festivalu v Sundance, který jste mohli navštívit i na opakovaných projekcích letošního festivalu v Karlových Varech se jmenuje Mandy a za nějakou dobu nás čeká jeho premiéra na Blu Ray, byť bez českého dabingu. Troufám si tvrdit, že to cílovému publiku tohoto filmu rozhodně vadit nebude.

mandy_2

Mandy je psychologický psychotropní horror, brutální film o pomstě – revenge movie a především půlnoční film, který obrazil na půlnočních projekcích většinu světových festivalů, kde si získal až téměř kultovní proslulost. Autorem filmu je Pan Cosmatos, syn hollywoodského veterána George Pan Cosmatose (Rambo 2, Kobra, Tombstone), který v roce 2010 uvedl svůj první nezařaditelný snímek Beyond The Black Rainbow, jež se mimochodem rovněž odehrával v roce 1983. Pan Cosmatos měl tentokrát velmi šťastnou ruku, když do hlavní role obsadil Nicolase Cage (Snowden, Skála, 60 sekund, Špatnej poldaHon na čarodějniceHadí očiProroctví,Obchodník se smrtí, Leaving Las Vegas), kterému role neskutečně sedla.

Ačkoli premisa filmu je skutečně banální, úvodní odstavec je skutečně děj filmu, při sledování je velmi obtížné rozlišit, co je stylizovaný sen a co je realita. Reality je ve filmu poskrovnu. Film je totiž oživlý obal heavy metalového alba včetně stylizace a pokud máte tento styl rádi zažijete dvě hodiny hodně úchylné zábavy s řadou pomrkávání na diváka v dialozích, které nemetalový fanoušek a čtenář fantasy literatury 80. let nemá moc šanci pochopit.

mandy_3

Nepřijde vám totiž divné, že sekta nebohou Andreu Riseborough (Souboj pohlaví, Nevědomí, Birdman) droguje látkou z obrovského brouka, na obloze občas září dva měsíce, mlha má zásadně červený nádech a motorkáři pochází objektivně nejspíš z pekla. Pokud vám to nepřijde divné a nejste metalový fanoušek, tak moc dobře pro vás.

mandy_6

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist