Mandy: Kult pomsty (2018)

Film trvá dvě hodiny a je rozdělený do dvou polovin. První hodina pojednává o Mandy a druhá hodina je o pomstě a likvidaci sekty. Přestože má publikum občas tendenci se oskarovému herci vysmívat kvůli jeho přeobsazovanosti, v tomto filmu to není na místě. Cage se do filmu evidentně hodně položil a třeba scéna v koupelně, kde objektivně před kamerou vypije na ex litr vodky, chytá se přitom za krk a řve do kamery je jednoznačně reálná, stačí se podívat na jeho oči. Tohle zahrát nelze. Cage však nikdy nevybočí z Cosmatovy extrémní vize, a to mi přijde naprosto šílené. Je totiž nad slunce jasné, že režisér je mnohem větší blázen než Cage. A je zatraceně dobře, že Cage hraje Reda a ne šéfa sekty, kterého mu režisér nabídl původně. Andrea Riseborough je herečka, kterou se vyplatí sledovat, protože její výběr rolí je hodně zajímavý a pokaždé podává velmi zajímavý výkon.

mandy_4

Pokud ve filmu hledáte realitu, neuspějete. O tom svědčí scéna návštěvy postavy hranou Billem Dukem (Predátor), který Redovi předá speciální šípy na jeho pomstu. S šíleným výrazem ve tváři říká Cageovi, že o motorkářích už slyšel a toto roční období jsou zjevně při chuti. WTF, přátelé. A následně říká Cageovi:,,Pravděpodobně zemřeš“ a následuje odpověď:,,Nebuď negativní.“ Tato věta následuje po jedné z nejbrutálnějších scén, které letos hned po Děsivém dědictví uvidíte.

Jestliže je první hodina melancholická (jako baladický heavy metal), je druhá hodina nabušená stylizovanou akcí a říznými scénami (jako heavy metal, čekali jste snad něco jiného?). Rozhodně bych Mandy s ničím moc nesrovnával. Samozřejmě může nás napadnout, jak obstojí vedle jiných revenge filmů jako Kill Bill, ale to by nebylo spravedlivé. Kill Bill a Mandy dokazují, jak široký může mít tento druh filmů záběr. Spíš jsem si vybavil Šíleného Maxe a vzpomněl jsem si i na tento film. Režisér uvádí, že ho film napadl po úmrtí obou rodičů, kdy pro něj bylo psaní scénářů formou terapie. Scénář Mandy napsal v roce 2005 a od té doby na něj scháněl peníze.

mandy_5
Film má vynikající soundtrack, který je posledním dílem předčasně zesnulého islandského skladatele Jóhanna Jóhannssona. Film má také neobvyklý vizuál. Obraz je záměrně zrnitý, často se užívají barevné filtry a v některých momentech režisér dokonce animuje.

Film stál bratru 6 milionů dolarů, s financováním výrazně pomohl jeden oddaný fanoušek a belgické daňové vratky a myslím, že nebude velký problém, aby se snímek zaplatil a ještě něco vydělal. Mandy je film, o kterém se mluví a mluvit bude. Být mi o patnáct let méně, tak bych snímek ocenil ještě o dost víc, ale na druhou stranu jsem hodně zvědav, co nám Cosmatos naservíruje příště.

PS: Zábavné jsou názory lidu na csfd.cz.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Mandy-poster

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist