Město bohů (2002)

mesto_bohu_1

Brazílie, Cidade de Deus, režie: Fernando Meirelles (spolurežie Kátia Lund), scénář: Bráulio Mantovani, Paulo Lins (podle vlastního románu), kamera: César Charlone, střih: Daniel Rezende, hrají: Alexandre Rodrigues, Matheus Nachtergaele, Leandro Firmino da Hora, Jonathan Haagensen, Alice Braga

 

130 minut, 1.85:1, 16 a35 mm, barevný

 

Nominace na Oskara – nejlepší režie, scénář, kamera, střih

 Film:

   Buscapé je černošský chlapec vyrůstající v nechvalně proslulé čtvrti Ria de Janeira s názvem Cidade de deus – Město bohů. Pohybuje se v partě podobných typů, kteří se živí krádežemi. V poslední době se však rozrůstá obchod s kokainem a trávou, k dispozici je více peněz a sny jsou jasné – moc, peníze, pořádná zbraň a krásná dívka v posteli. Buscapé si však uvědomuje, kde žije a rozhodne se okolní svět zdokumentovat.

 

Knižní bestseller Paola Linse, který pochází z této drsné části Ria de Janeira, upozornil na zkažené prostředí a mravní amorálnost dětí v této čtvrti. Režisér Fernando Meirelles se společně s několika dalšími spolupracovníky pustil do kritikou ceněného krátkého snímku, který odstartoval získání prostředků pro více než dvouhodinový film.

mesto_bohu_2

Město bohů je až s dokumentaristickou přesností podaný hraný film, který slavil obrovský úspěch a rozhodně si zaslouží pozornost a je v podstatě jedno, že se netočil ve skutečných slumech, protože tam se žádný filmař s normálním štábem jen tak nepodívá. Ve filmu hraje pouze jeden profesionální herec, jinak se jedná o naturščiky, včetně začínající Alice Braga (Elysium, Já, legenda, Obřad,  Predátoři), která se od té doby zvládla v Hollywoodu slušně etablovat mezi často obsazované herce.

 

Film vznikl v Brazilsko – Francouzsko – Americké koprodukci a je docela zajímavé, že Brazílie nestihla oficiálně snímek poslat na Oskary jako kandidáta na nejlepší zahraniční film. Díky uvedení v Americe se ovšem snímek kvalifikoval do hlavního klání a získal hned čtyři nominace, a to v naprosto zásadních kategoriích, jak vidíte v záhlaví.

 

Film se stal komerčním hitem, jen v kinech vydělal desetinásobek svého rozpočtu a dodnes patří mezi kriticky i divácky mimořádně ceněná díla. K dnešnímu dni je na imdb.com podle hodnocení téměř půl milionu uživatelů 22. nejlépe hodnocený film všech dob. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

 

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

E-book
http://knihy.idnes.cz/slavna-svetova-filmova-klasika.html

Přidat komentář

TOPlist