Nejslavnější příšery z vesmíru

Ve čtvrtek do světových kin vtrhnul dvoumetrový a někdy dokonce i třímetrový lovec z vesmíru Predátor, a to je krásná příležitost připomenout všechny ty příšeráky emzáky, kteří nás krásně děsí.

Nejslavnější filmová monstra

Švýcarský výtvarník H. R. Giger dělal tak dlouho své úchylné perokresby až si ho všiml Hollywood. Jeho Vetřelec s vysunovací čelistí, kyselinou místo krve a hladkou protáhlou hlavou, který se líhne z hrudních košů ubohých lidských obětí patří mezi nesmrtelná univerzální monstra a zřejmě vůbec nejkultovnější příšeru z vesmíru. Příšery vydělávají víc než dobře, Gigerovi vydělal Vetřelec třeba na vilu na severu Itálie a vrtulník, což jsem se dozvěděl od mého drahého profesora Jürgena Müllera, který u něj se svou ženou přenocoval. Každopádně prý byl Giger milý a velice vděčný chlap a dej mu Pán Bůh věčnou slávu za ty bezesné noci milionů diváků. Díky! Zde celá série.

TheThing_4

Jeden z nejlépe natočených filmů osmdesátých let, který dodnes baví diváky je remake sci-fi Věc, který natočil John Carpenter s Kurtem Russelem. Příběh expedice, která se v mrazivé krajině setká s příšerou z vesmíru a pak musí zjistit kdo z nich je ještě člověk a kdo VĚC má výbornou atmosféru, skvělou hudbu od Ennia Morriconeho a záměrně béčkové triky.

predator_4

Už je to skoro deset let, co nás opustil geniální Stan Winston, který poslal do ztemnělých sálů spoustu slavných oblud. Vzpomeňme kovový skelet Terminátora, dinosaury v Jurském parku, Vetřelce v druhém filmu Jamese Camerona, ale i dredatého fešáka Predátora. A dlužno dodat, že se mu zatraceně povedl. I přes aktuální pokračování, které nedopadlo zase tak špatně nebo celkem ucházející Predátory Roberta Rodrigueze je ale jednička s Arnoldem Schwarzeneggerem dodnes naprosto nepřekonaná. Za Winstonem posíláme další pozdrav do filmového nebe.

zivot_2

Sympatický švédský režisér s čilskými předky Daniel Espinosa, kterého jsem osobně poznal na natáčení Dítě 44 poslal loni do kin sci-fi horror Život, který sice trochu připomněl Vetřelce, ale upřímně, který horror z vesmíru Vetřelce nepřipomíná. Jeho obluďák Calvin pochutnávající si na astronautech Ryanu Reynoldsovi. Rebecce Ferguson a Jakeu Gyllenhaalovi je sympatické béčko s moc pěkným koncem. Připomeňte si recenzi tady.

Související filmy:

The-Thing-2

Věc

predator_2
Predátor

Predátoři (2010)
Predátoři

prometheus
Prometheus

zivot_4

Život

alien_covenant_5
Alien: Covenant

_KF12056.psd

Predátor: Evoluce

Přidat komentář

TOPlist