Nejslavnější psychopati ve filmu

wall_street_main_bild_02

   Podle psychiatrů je nejlépe ztvárněným psychopatem Gordon Gekko v podání Michaela Douglase v kultovní klasice Wall Street. Je docela nabíledni, že tento film je dodnes vzorem mnoha burzovních makléřů. Manipulativní psychopat ve snaze získat další a další výhody svádí mladíka zahraného Charlie Sheenem k nekalostem prvního řádu.

Nejslavnější erotické thrillery

Typického psychopata si střihla Sharon Stone ve filmu Základní instinkt z roku 1992. Rockový zpěvák je brutálně zabit při bouřlivém orgasmu sekáčkem na led. Podezřelou se okamžitě stane spisovatelka Catherine Trammel (Sharon Stone), která byla nejen zpěvákovou milenkou, ale zároveň napsala stejný zločin do své nové knihy. Případu se ujme Nick Curran (Michael Douglas), drsný detektiv s povážlivě velkým škraloupem v osobním posudku. Nick totiž před nedávnem omylem zastřelil několik turistů, za což si vysloužil přezdívku Střelec a svého osobního psychologa (Jeanne Tripplehorn).

Catherine je přitažlivá žena a opravdová mrcha. Navíc si je toho velmi dobře vědoma. Nick brzy podlehne jejímu kouzlu. Jenže případ se neustále zamotává. Na povrchu se objevují pořád nové informace, Nick je čím dál více v ohrožení života a Catherine začala psát novou knihu o policistovi, který se zamiluje do své vražedkyně.

Ukázky psychopatického chování jsou doménou zejména thrillerového žánru. I bez fikce se totiž na vzorech lidského chování dají vystavět charaktery, ze kterých jde mráz po zádech. Toto jsou nejzajímavější psychopati a psychopatky ve filmu.

_

Ukázkového psychopata popsala spisovatelka Gillian Flynn v knize Zmizelá, kterou na plátno v roce 2014 převedl David Fincher. Amy (Rosamund Pike) se ztratila v den pátého výročí svatby s Nickem (Ben Affleck). A podle rozmláceného stolu v obýváku to nevypadá, že zmizela dobrovolně. Nick organizuje rozsáhlé pátrací akce a snaží se dělat vše možné pro to, aby se Amy našla. Pokud možno živá. Ostatně i z toho důvodu, že pokud je mrtvá, tak je první podezřelý.

Nick se brzy z chudáčka brzy promění ve veřejného nepřítele číslo jedna. Dobře ví, že když se Amy nebo strůjce jejího únosu nenajdou, ponese si cejch až do konce života, který nebude trvat moc dlouho, protože v tomto státě platí trest smrti. Jenže co když je všechno skutečně jinak? Rosamund Pike si za svou roli sociopatky vynesla sice pouze nominaci na Oskara, ale pro mnohé byla bezesporu vítězkou.

 

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist