Tlukot mého srdce se zastavil (2005)

tlukot_1

Francie, De battre mon coeur s’est arrêté, režie: Jacques Audiard, scénář: Jacques Audiard, Tonino Benacquista podle filmu Fingers Jamese Tobacka, kamera: Stéphane Fontaine, hudba: Alexandre Desplat, střih: Juliette Welfling, hrají: Romain Duris, Niels Arestrup, Mélanie Laurent, Jonathan Zaccai, Gilles Cohen, Linh Dan Pham

108 minut, barevný, 1.85:1, 35 mm

 

MFF v Berlíně – Stříbrný medvěd za nejlepší hudbu, nominace na Zlatého medvěda za nejlepší film, César – nejlepší film, režie, hudba, střih, herec ve vedlejší roli (Niels Arestrup), talent (Linh Dan Pham), BAFTA – nejlepší neanglicky mluvený film

 

Film:

 

Osmadvacetiletý Tom (Romain Duris) vede determinovaný život. Pokud toto slovo neznáte, tak jste v literatuře na střední škole nedávali moc pozor, takže si to slovo najděte ve slovníku cizích slov. Ano, to je ten zažloutlý tištěný google, který najdete u rodičů v knihovně. A determinovaný v čem? Tom má napsáno ve hvězdách, že se vydá na dráhu zločinu, tedy bude kriminálník. Jeho otec Robert (Niels Arestrup) vydělal prachy brutálními kroky v realitách a všelijakými lumpárnami. Tom není žádná třasořitka, ale rozhodně by se o něm nedalo říct, že by chtěl mít smysl svého života v tom, že někomu přežehlí ksicht železnou trubkou, rozhodně to ale není chlapec z nedělní školy.

 

Tom dostane šanci stát se pianistou klasické hudby a jezdit na turné. Přesně tím se živila jeho nebožka matka. Tom chodí na hodiny k čínské virtuózce, která nedávno přijela do Francie. Nemluví francouzsky, ale díky hudbě si brzy porozumí. Jenže je vůbec možné změnit svou povahu a vyhnout se minulosti?

tlukot_2

V roce 2018 vnímáme Jacquesa Audiarda (Prorok, Na dřeň) jako předního evropského režiséra, ale v roce 2005 to byl pořád spíš jen synek slavného otce Michela (Profesionál, Svědek), který psal na tělo Delonovi, Venturovi a hlavně Belmondovi. V působivém neo-noiru, který vychází ze staré francouzské školy exceluje Romain Duris (Všechny prachy světa, (K)lamač srdcí, Erasmus a spol.) jako rozervaný kriminálník rozhodující se, zda se má vydat na dráhu zločinu nebo zkusit kariéru hudebníka jako jeho nebožka maminka. Události mu ale nakonec příliš na výběr nedají.

tlukot_5

Ačkoli většinou natáčí Američané francouzské filmy, tentokrát je to naopak. Tlukot mého srdce se zastavil je remake kultovního béčkového filmu Fingers režiséra Jamese Tobacka s Harvey Keitelem z roku 1978, který mezi své oblíbené snímky řadili takoví filmaři jako Francois Truffaut nebo Quentin Tarantino. Audiard si tento snímek také oblíbil, dokonce natolik, že se vrhl na jeho remake, byť film samozřejmě přejímá jen základní premisu a klíčový motiv čínské pianistky, jež neumí hovořit francouzsky v originále samozřejmě není. Jako další přiznaný inspirační zdroj si scenáristé zvolili postavu Al Pacina z ceněného dramatu Glengary Glenn Ross (Konkurenti), odkud se inspirovali špinavými praktikami na trhu s nemovitostmi.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist