Zlato (2016)

gold_1

USA, Gold, režie: Stephen Gaghan, scénář: Patrick Massett, John Zinman, hudba: Daniel Pemberton, kamera: Robert Elswit, střih: Douglas Crise, hrají: Matthew McConaughey, Edgar Ramirez, Bryce Dallas Howard, Corey Stoll, Toby Kebbel

 

121 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

 

Film:

 

Konec osmdesátých let 20. století. Kenny Wells (Matthew McConaughey) je již čtvrtá generace prospektorů zlaté rudy. Jeho rodinná firma Washoe Mining je z důvodu hluboké finanční krize na pokraji krachu a rodinný provoz dokáže zařídit pouze Welsova žena (Bryce Dallas Howard) z jejího výdělku zaměstnance v normálním povolání.

 

Jenže Kenny je ambiciózní a nechce se vzdát. Má totiž svůj sen o žlutém kovu. Během jedné noci si vzpomene na geologa Michaela Acostu (Edgar Ramirez), který před časem v Indonésii nalezl bohaté naleziště kobaltu. Acosta se snažil přesvědčit investory, aby v Indonésii hledali zlato, protože byl přesvědčen, že ví o místě, kde musí být ohromná zlatá žíla. Tonoucí se stébla chytá, říká se. Wells odjede do Indonésie, nabídne Acostovi partnerství a po dramatických událostech ložisko najdou. Jenže…

gold_2

Prozrazovat další děj plný nečekaných zvratů by bylo hodně kontraproduktivní. Zlato je podle skandálu kanadské společnosti Bre-X a můžete si o něm nějaké informace vyhledat na internetu. Doporučuji to ale udělat až po zhlédnutí filmu. Z právních důvodů producenti změnili název společnosti a osob ve filmu. Ostatně podstatná část děje musí být fiktivní, protože nejasnosti kolem skandálu nejsou dodnes vyřešené a policie případ odložila. I z toho důvodu, že hlavní aktéři jsou už po smrti.

gold_5

Film je velkým hereckým sólem Matthewa McConaugheyho (Interstellar, Obhájce, Klub poslední naděje), který si kvůli roli oholil hlavu, nosil zubní protézu a přibral cca 22 kilogramů, a to poměrně jednoduchým způsobem pojídáním mléčných koktejlů a cheeseburgerů. Klíčovou vedlejší roli hraje Edgar Ramirez (Dívka ve vlaku, Joy, Bod zlomu, Bournovo ultimátum, Chraň nás od zlého), ze kterého se stává hodně zajímavý charakterní herec a je škoda, že je zatím docela ve stínu svých vrstevníků, přestože hraje stabilně dobře a v zajímavých projektech. Solidní výkon předvádí také Bryce Dallas Howard (Jurský svět: Zánik říše, Černobílý svět), která naskočila do produkce jako náhradnice za Michelle Williams, jež odstoupila od smlouvy těsně před svým prvním záběrem.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist