Hluboký spánek (1946)

Hluboký spánek

Hluboký spánek

USA 1946, The Big Sleep, režie: Howard Hawks, scénář: William Faulkner, Leigh Brackett, Jules Furthman podle románu Raymonda Chandlera, kamera: Sid Hickox (Sidney Hickox), střih: Christian Nyby, hudba: Max Steiner, hrají: Humphrey Bogart, Lauren Bacall, John Ridgelly, Marta Vickers, Dorothy Malone

formát: 1:37:1, černobílý, 35 mm, délka: 114 minut | 116 minut (pre-release version)

Film:

Prozrazovat zápletku snímku v žádném případě nemůžeme. Musí vám tedy stačit, že ve filmu sledujeme soukromé očko Phila Marlowea (Humphrey Bogart), který je najat k tomu, aby našel vyděrače, který ohrožuje dceru generála. V pátrání mu pomáhá generálova druhá dcera (Lauren Bacall), která je jaksepatří sexy a zkažená.

The Big Sleep je ze všech noirových filmů výjimečný v tom, že jeho zápletky nedospějí k uspokojivému závěrečnému logickému vyústění. Povšimla si toho ostatně už dobová kritika. Přestože je film natočený podle knihy slavného ,,brakového“ spisovatele Raymonda Chandlera, která je pověstná precizním vyústěním, pak Hawks se zaměřil spíše na zajímavou tvorbu charakterů než na samotný děj, proto se ve filmu objevuje řada logických lapsů a případ vlastně není kompletně vyřešen. Když se otravní novináři včetně hlavních představitelů ptali, jak to tedy vlastně bylo, odpovídal jim vytočený Chandler do telefonu:,,A jak to mám sakra vědět?“ Hawks totiž inkasoval 50 000 dolarů, aby pro Warner Brothers koupil za sebe práva na román, což také udělal, ale usmlouval práva na 5 000 a zbytek si strčil do kapsy. Tím byl Chandler ze hry a Hawks svým scenáristům zadal úkol, zaměřit se na postavy. A měl k tomu hodně dobrý důvod.

Ústřední duo se stalo v Americe ostře sledovaným párem, které bychom dnes přirovnali k počátku vztahu Brada Pitta a Angeliny Jolie, protože jejich předchozí film To Have and Have Not, také od Hawkse, se stal kasovním trhákem a navíc se všeobecně vědělo, že tento pár spolu něco má. Bogart byl velká hvězda, s novináři si nikdy příliš nerozuměl a své soukromí si vždy pečlivě střežil. Svědčí o tom i jeho slavný výrok:,,I kdybych jednou chtěl sepsat paměti, jako že nechci, jsem si jistý, že by to stejně nikdo neměl odvahu publikovat.“

Hluboký spánek

Diváci očekávali, že na plátně uvidí jiskření mezi ústředním párem, o kterém si četli v novinách a Hawks je rozhodně nechtěl zklamat. Problém s tím neměla ani Lauren Bacall, která byla na koni jak díky svému sexy zjevu a úžasnému sexy chrapláku, tak i díky svému sexy chlapákovi. Jediní kdo o ní měli jinou představu byli její agent, který nebyl spokojený s jejím hraním a vynutil si zvětšení počtu jejích scén ve filmu a Bogartova třetí zákonná manželka. Samotný Bogart chodil do práce ve značně podroušeném stavu a měl problémy i s textem, který si nebyl schopen zapamatovat, protože se jaksi ještě nestačil rozvést a o jeho nevěře si povídala celá Amerika. Rozvedl se 10. května 1945 a Bacalovou si vzal 21. května téhož roku a byl s ní až do své smrti.

Hawks film režíroval podle svého obvyklého standardu:,,Pro dobrej film je důležitý mít 3 dobrý scény a žádnou blbou.“ Ostatně Hawks byl zkušeným profesionálem po celou dobu své kariéry a natáčel filmy napříč žánry. Mezi jeho nejslavnější filmy patří westerny s Johnem Waynem Červená řeka a Rio Bravo, vynikající gangsterka Zjizvená tvář nebo komedie se sex symboly Jane Russell a Marilyn Monroe Pánové mají raději blondýnky. A uměl ze svých herců vyždímat maximální výkony. V The Big Sleep možná neměl oporu v sofistikovaném scénáři, ale co neobstaral děj obstaraly brilantní dialogy prošpikované opravdu vtipnými hláškami.

Hluboký spánek

Neodpustím si malou ochutnávku.

Agnes: Je tam Harry? Marlowe: Jo, je tady. Agnes: Můžeš mi ho dát k telefonu? Marlowe: Nemůže s tebou mluvit. Agnes: Proč? Marlowe: Protože je mrtvej.

Marlowe: Hmm, Generál: Co to znamená?, Marlowe: To znamená, hmmm.

Generál: Jak máte rád vaše brandy, pane? Marlowe: Ve sklenici.

Jak jste možná pochopili, jakpak se asi objevil ten skvělý hláškař Tarantino? Tak věřte, že The Big Sleep viděl během svého zaměstnání ve videopůjčovně opravdu hodněkrát a až se vrátíte z této klasiky, klidně si projeďte znovu Reservoir Dogs a Pulp Fiction a možná budete hodně překvapeni.

Film má ale ještě další devízu a tou je brilantní hudba skvělého rakouského skladatele Maxe Steinera. Tento titán filmové hudby získal za svůj život 3 Oskary a na 18 jich byl nominován, jeho fanfára podbarvovala logo Warner Bros. u všech klasických filmů té doby a některé jeho melodie se mohou směle měřit s nejlepšími hudebními skladateli vážné hudby.

The Big Sleep jako film žánru film noir, který byl vždy považován za žánr záměrně béčkový se od doby svého vzniku zařadil mezi nejzásadnější díla světové kinematografie a pro každého filmaře a filmového fanouška je tento film prostě nutností.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Ondra Slanina

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    V krásném věku 89 let zemřela dne 12. srpna 2014 slavná herečka a filmová diva Lauren Bacall, která kromě nezapomenutelných výkonů v noirových filmech hrála také vydavatelku ve slavném horroru Misery nechce zemřít nebo u Larse von Triera v Dogville.

Přidat komentář

TOPlist