Já, Tonya (2017)

iTonya_01486

USA, režie: Craig Gillespie, scénář: Steven Rogers, kamera: Nicolas Karakatsanis, hudba: Peter Nashel, střih: Tatiana S. Riegel, hrají: Margot Robbie, Sebastian Stan, Allison Janney, Julianne Nicholson, Paul Walter Hauser, Bobby Cannavale, Bojana Novakovic, Caitlin Carver

 

120 minut, barevný

 

nominace na Oskara – nejlepší herečka v hlavní roli (Margot Robbie), herečka ve vedlejší roli (Allison Janney), střih

 

Film:

 

Tonya Harding (Margot Robbie) chtěla být krasobruslařka už odmalička a její matka LaVona(Allison Janney) jí sehnala trenérku navzdory tomu, že je chudá jak kostelní myš, hulí jako fabrika a i malá Tonya není zrovna typické americké zlatíčko. Jenže Tonya je zatraceně cílevědomá. Brzy si však i ona uvědomí, že sázka na brusle nemůže být jejím jediným zájmem, a proto si najde také chlapce Jeffa (Sebastian Stan).

 

Jejich manželství se stane nejostřeji sledovanou mediální událostí roku 1994 a jsou někteří lidé, kteří by byli rádi, kdyby se tento příběh nikdy nestal. A vy se budete hodně bavit, pokud máte rádi škodolibé příběhy, kde se příšerné věci nedějí právě vám.

iTonya_00999

Já, Tonya je jedno z největších překvapení nezávislého filmu uplynulého roku a zároveň je to srdcový projekt sedmadvacetileté australské divy Margot Robbie (Suite Francaise, Sázka na nejistotu, Suicide Squad, Vlk z Wall Street, Lásky čas), která se vyrovnala Leonardu Di Capriovi ve Vlku z Wolf Street a strčila do kapsy celý ansámbl comicsového Sebevražedného oddílu (Suiscide Squad). Margot Robbie tento snímek produkovala ve své firmě a od investorů na něj získala 11 milionů dolarů.

 

Ten téměř pokryl předpremiérový prodej do sítě VOD a do kinodistribuce snímek uvedla zbrusu nová společnost Neon, která už teď svého rozhodnutí stoprocentně nelituje, jelikož tržby v USA byly 30 milionu a ve zbytku sveta film vydělal dalších 24 milionů. Kromě herectví má tedy Margot Robbie evidentně i nepopiratelný talent obchodní a zároveň dokazuje, že prostě táhne.

iTonya_06655

Film měl už od svého premiérového uvedení na MFF v Torontu nevídanou podporu amerických a kanadských novinářů, kteří kromě 77% souhlasných recenzí o filmu nebývale často psali v naprostých superlativech zejména v souvislosti s hereckými výkony Margot Robbie a ještě více Allison Janney (Černobílý svět, Dívka ve vlaku, Americká krása, Hodiny), jež ve filmu podává mimořádně odpudivý výkon, který ale pravidelně rozesměje celé kino.

 

Australanka Robbie o americké krasobruslařce Tonye Harding nic nevěděla a když si přečetla scénář, domnívala se, že je to jen další vtip. Když jí ale scenárista Rogers vyvedl z omylu a ona si vygůglila její osud, s hrůzou si uvědomila, že stojí před americké veřejnosti velice známým příběhem. Sehnala na projekt potřebné finance, ale se skutečnou Harding se sejít před natáčením v žádném případě nechtěla z obavy, aby se s ní třeba neskamarádila a nesebrala filmu potřebné ostré hrany, které Rogersův scénář rozhodně nabízí. Tohle není žádná pohádka, ale pěkně drsný snímek z vyhroceného sportovního prostředí, kam se občas může dostat lecjaký charakter.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist