Julieta (2016)

julieta_3

   Julieta je pro Almodóvara návratem do ženského vesmíru. Téměř všechny herečky, které prošly dlouhým castingem mají u Almodóvara premiéru. Dříve se v jeho filmech objevily jen Rossy de Palma a Susi Sánchez. O castingu sám režisér sdělil toto:,,Jedním z rizik, kterým jsem čelil od začátku, bylo použití dvou různých hereček pro roli Juliety. Adriana Ugarte hrála Julietu ve věku 25 – 40 let, Emma Suárez Julietu po čtyřicítce. Nejsem příznivcem toho, když stejná herečka hraje postavu, která ve filmu zestárne o více než dvacet let. Nevěřím v účinky make-upu, aby herečka zestárla, a považuji za nemožné, aby pětadvacetiletá žena přesvědčivě zahrála padesátnici. Není to záležitost vrásek, je to něco hlubšího, co vyzařuje z jejího nitra. Tohle je pro mě akceptovatelné na divadle, ale ne ve filmu.“

 

Julieta pro mě znamená dosud nejzásadnější film o pocitu viny, který Almodóvar natočil. Přestože se ve filmu nehovoří o náboženství, je to velmi spiritualistický film a nebál bych se říct snad až katolický. Almodóvarova katolická výchova se už několikrát objevila v jeho filmech a i v Julietě je toto velké humanistické téma viny a odpuštění základním kamenem smyslu celého příběhu.

julieta_4

Film je výtvarně opět naprosto grandiózní. Jeho barevnost, kostýmy, stavby, to vše je mimořádné a vzhledem k tomu, že snímek stál pouhých 1,3 milionu euro, je na filmu vidět každý utracený cent. Myslím si, že Julietu ocení spíš starší publikum, není to typický Almodóvar se svým pop artem, který tolik miluje mladé publikum, jež ho stále vyhledává ve filmových klubech a obsahuje výrazně méně humoru, než by divák očekával. Film má řadu zajímavých osudových momentů a myslím si, že je v něm řečeno vše, i když si člověk musí řadu věcí sám domyslet a sám rozhodnout, co vlastně na plátně vidí.

julieta_6

Julieta není filmem na jedno zhlédnutí, myslím si, že až na podruhé půjde plně docenit rafinovanost scénáře a především proměny hlavních hereček. Julieta byla živá voda pro evropský film v českých kinech, není to žádná hollywoodská limonáda, ale film zralého tvůrce, který nejenže ví jak to říct, ale především ví, co říct. Julieta je krásný film a určitě se na něj podívejte, a to v originále s titulky.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Pages: 1 2

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    Julieta byla dnes vybrána Španělskem pro národní nominaci na Oskara!

Přidat komentář

TOPlist