Let (2012)

Flight

The Flight, režie: Robert Zemeckis, scénář: John Gatins, kamera: Don Burgess, hudba: Alan Silvestri, střih: Jeremiah O´Driscol, hrají: Denzel Washington, Kelly Reilly, John Goodman, Don Cheadle

138 minut, 2.39:1, RED Epic, barevný

nominace na Oskara – nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Denzel Washington), scénář

Film:

V roce 2000 se podařilo pilotovi Airbusu bezpečně přistát za velmi obtížných podmínek. Jeho záchrana 306 pasažérů před jistou smrtí vyvolala nebývalý zájem o jeho osobu, která odhalila kostlivce ve skříni. Americký hrdina je totiž ve skutečnosti násoska a je dost možné, že sice odvrátil katastrofu, ale až poté, co jí sám způsobil.

flight_5

Kultovní režisér špičkové rodinné zábavy a průkopník moderních technologií se docela dlouho propadal na okraj diváckého zájmu a před šesti lety se vrátil se slušně natočeným dramatem, bez experimentů a moderních technologií, zato s brilantním Denzelem Washingtonem. Před premiérou tohoto filmu seděl Robert Zemeckis v kavárně na Mannhatanu a s rukou křečovitě svírající Coca Colu očekával světovou premiéru své novinky s Denzelem Washingtonem (Philadelphia, Nezastavitelný, Americký gangster, Training Day). Novinářům z New York Times sdělil:,,Lidi si myslí, že jsem už 12 let nic nenatočil. Je to jako bych byl úplně mimo a věnoval se opeře nebo tak nějak.“ Díky Realfilmu samozřejmě víte, že se věnoval průkopnickým digitálním technologiím ve filmech Polární expres nebo Beowulf, ale přiznejme si, že to byl krok nepříliš šťastným směrem, který prošlapal cestu spíš jeho kolegům než jemu.

FLIGHT

Pověst mistrovského vypravěče si Zemeckis získal zejména výborným filmem Forrest Gump nebo přinejmenším prvním dílem Návratu do budoucnosti. Ve filmu Let si pozval před kameru Denzela Washingtona, aby s ním natočil pravdivý příběh o odvrácené straně mediální popularity. Nebojte se, že by šlo o nějakou masírku ze světa celebrit, tohle je film, jenž se naprosto vymyká podobným snímkům, včetně třeba Sullymu Clinta Eastwooda.

flight_4

Ačkoli bychom možná čekali, že půjde především o záchranu pasažérů, pak Zemeckis se soustředil na charakterní herectví Denzela Washingtona a zobrazení jeho životního příběhu, který je dalším příspěvkem Hollywoodu na téma alkoholismus. Silné sdružení Anonymní alkoholici ostatně dohlíželi nad scénářem. Washington je naprosto přesvědčivý a pozadu nezůstává ani pečlivá formální stránka filmu, kde se Zemeckis zaměřil především na takové digitální efekty, které by diváky rušily, co nejméně. Snahu o realitu pak korunuje skutečnost, že řada scén je ve 3D a filmaři měli k dispozici skutečný letecký simulátor od jedné komerční letecké společnosti.

flight_3

Film se sice honosí, že je podle skutečnosti, většina je ale fikce, kterou dával scenárista dohromady 10 let. Když se osmělil scénář nabídnout, trvalo to 8 měsíců, než nakonec producenti řekli, že do toho vrazí pouze minimální náklady. Jen pro zajímavost, film vznikl pouze díky tomu, že se většina tvůrců zřekla svého honoráře a počítali s případnými procenty ze zisku. Díky tomu film stál na Hollywood směšně nízkých 28 milionů dolarů. Sázka se ale vyplatila. Celosvětově film jenom v kinech vynesl přes 160 milionů dolarů a dalších 33 milionů vydělal jen na DVD a BluRay v USA.

Film je ale kromě obchodního úspěchu také úspěchem uměleckým protože filmu se povedlo přijít s opravdu silným příběhem, ze kterého mrazí. Ačkoli hlavnímu hrdinovi držíte palce, přiznejme si to na rovinu, vážně chcete sednout do plného letadla s třemi stovkami ostatních pasažérů a mít v kabině ožralého pilota? Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist