Mistr spektáklů David Lean

David Lean

Adaptace románů Charlese Dickense Velké naděje (1946) a Oliver Twist (1948) nejen režíroval, ale podílel se i na scénáři. V těchto dobových filmech si vyzkoušel precizní práci s emocemi a zvláště v nich projevil cit pro historické látky. Větší úspěch si však vysloužil za Velké naděje, který je mnohými považován za nejlepší britský film všech dob a řadou teoretiků je považován za vůbec nejzdařilejší literární adaptaci všech dob. V tomto filmu na sebe ve větším měřítku poprvé upozornil populární herec Alec Guiness.

Film začíná na rozlehlých blatech vedoucích k opuštěnému zanedbanému hřbitovu. Lean byl úvodní sekvencí tak posedlý, aby do ní dostal spektakulární horrorovou atmosféru, že hned v úvodu nechal vyrazit kameramana a najal dalšího, který se mu zdál kompetentnější. A jeho představa se ukázala jako jediná správná. Lean zde poprvé prokázal, že dokáže zvládnout nejen kostýmní film a velkorysou výpravu, ale nijak nezanedbává ani citlivé vedení herců. A přiznejme to, který z režisérů velkofilmů si tuto vlastnost může přičíst k dobru.

David Lean

Příběh vypráví o sirotkovi Pipovi (John Mills) vyrůstajícím v chudých poměrech na anglickém venkově, který jednoho dne dostane od neznámého mecenáše obrovský majetek. Nečekané štěstí zbohatlého Pipa zcela změní. Odejde do Londýna a seznámí se tam se snobským Herbertem Pocketem (Alec Guinness), který ho uvede do společnosti boháčů. To ho zcela změní.

Nadějné vyhlídky jsou sice povinná četba, ale přesto, nebo právě proto, byste si tento film neměli nechat ujít. Film získal Oskara za výpravu a kameru a v nominacích obdržel uznání v kategoriích film, režie a scénář.
¨
Poctou Katherine Hepburn je snímek Summer Madness, který Lean psal herečce na tělo. Staropanenská nezkušená americká učitelka najde v Evropě první velkou lásku. V Benátkách se seznámí s italským ženatým obchodníkem a nechá se na pár dnů unášet sladkou láskou. Film je hereckým koncertem fenomenální herečky, která zde dokazuje proč byla skutečnou hvězdou stříbrného plátna.

David Lean

Filmem Most přes řeku Kwai (1957) se definitivně prosadil jako skutečně světový režisér. Britský důstojník Nicolson (Alec Guinness) trvá na tom, aby japonští věznitelé zacházeli s jeho muži ve vězení čestně. Za to jim postaví most. Vedle nich je ve hře ještě jednotka nesentimentálních amerických vojáků v čele s majorem Shearsem (William Holden), který se most chystá vyhodit do vzduchu.

Lean zde naplno rozehrává ironii války a staví proti sobě britský pragmatismus a důstojnost s americkým kovbojstvím. Ve filmu pracuje s velkolepou stavbou, zachází do ohromných detailů a v širokoúhlém formátu plní obraz skvěle zinscenovanými obrazy. Skvělé herecké výkony a zejména pohvizdovaný ,,The Kolonel Bogey March“ dělají z tohoto filmu i po letech dokonalou zábavu. Film vyhrál Oskara za nejlepší film, režii, scénář, herce (Alec Guiness), kameru, střih a hudbu.

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist