Mistr spektáklů David Lean

Nejslavnější světoví filmoví megalomani

Leanův nejúspěšnější spektákl Lawrence z Arábie trvá poctivých 227 minut a žádná žena v tomto filmu nepromluví ani větu! Producent filmu Sam Spiegel měl Leana ve velké oblibě, protože mu Most přes řeku Kwai vydělal miliony dolarů a udělal z něj boháče a oba toužili svůj úspěch zopakovat. Několik let bojovali o práva na epický příběh o Gándím, ale nakonec to museli vzdát.

Jejich pozornost však léta poutal britský dobrodruh T.E. Lawrence. Spiegel zkupoval pravidelně všechna práva na jeho příběhy a když se mu podařilo koupit memoáry, které vyšly až po smrti a vyplatil jeho bratra profesora Lawrence částkou 20 000 liber, otevřely se mu dveře k jednomu z nejnádhernějších dobrodružství, které se kdy objevily na filmovém plátně.

Nejslavnější světoví filmoví megalomani

David Lean navrhl rozpočet na 2 500 000 dolarů a 4 měsíce natáčení v poušti. Nakonec stál film 13 milionů a natáčel se 2 roky! Lean byl perfekcionista a pořád nebyl s filmem spokojený, Spiegel prý proto vymyslel roztomilý trik, když stanovil na konec roku 1962 termín pro zvláštní předpremiéru určenou generálnímu štábu britských královských ozbrojených sil a uznejte sami, že pro britského gentlemana bylo dodržení takové výzvy otázkou cti.

Jenže zatímco Bondarčuk ve Waterloo používal jako komparsisty sovětské vojáky, Lean musel pracovat pochopitelně s místními. Scéna s 400 arabskými komparsisty skončila opravdovou potyčkou, když si mezi sebou zničehonic začali vyřizovat účty arabové s Lawrencovými beduíny. Peter O´Toole ve vřavě spadl z velblouda a 10 minut o něm nikdo nevěděl, kdyby se nad ním velbloud nerozkročil a nechránil ho, byl by herec nejspíš po smrti. Když však bitka skončila velbloud Petera O´Toola pořádně kousnul, takže nemohl delší dobu hýbat dvěma prsty.

Film se setkal s fenomenálním přijetí u diváků a kritiky,mnohonásobně si na sebe vydělal a získal 7 Oskarů. A jak ho zhodnotil bratr samotného Lawrence?,,Použili psychologický recept: Vezměte unci narcisismu, libru exhibicionismu, pintu sadismu, galon krvežíznivosti, špetku jiných úchylek a dobře zamíchejte.“

Nejzdařilejší literární adaptace na filmovém plátně

22. prosince 1965 představil režisér David Lean v New Yorku svůj velkofilm podle románu Borise Pasternaka Doktor Živago (Doktor Zhivago). Tříhodinový velkofilm okamžitě po uvedení získává status mistrovského díla. V předrevolučním Rusku se setká Jurij Živago (Omar Sharif) s mladou a krásnou Larou (Julie Christie). Milencům stojí v jejich lásce Říjnová revoluce, přesto zažijí společně nádherné chvíle během strávené zimy. Laře se podaří uprchnout před revolucionáři, ale Jurije až do jeho smrti nespatří.

Překrásný film okamžitě dojímá davy po celém světě a v Rusku je stejně jako kniha okamžitě zakázán. Výjevy ve filmu jako útok kozáků na skupinu odpůrců nebo nekonečná cesta vlakem ruskou krajinou před setkáním s Larou na opuštěném statku jsou nádherné okamžiky světové kinematografie. Romantický příběh, mezinárodní obsazení, hudba a kamera jsou pod vedením Davida Leana skutečně nezapomenutelným zážitkem. Film získal Oskary za scénář, kameru, kostýmy, výpravu a hudbu. Filmu se budeme věnovat podrobně v nedělní rubrice Retro a legendy

David Lean

Po filmech, které sice stály jmění, ale ještě větší jmění vydělaly měl od investorů volné ruce. Právě snaha o další velkolepý spektákl však skončila fiaskem. Snímek Ryanova dcera (1970) ho odstavil od možnosti režírovat na dlouhých 14 let. Film se odehrává na pozadí irského osvobozeneckého boje v roce 1916 a popisuje lásku i nevěru mezi irskou učitelkou a důstojníkem britské armády. I přes finanční debakl získal film 2 Oskary za kameru a herce ve vedlejší roli (John Mills).

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist