Mistr spektáklů David Lean

David Lean

Labutí písní Davida Leana je 163 minut dlouhý širokoúhlý spektákl Cesta do Indie, který v zářivých barvách Technicoloru dokazuje k čemu je filmové plátno. A přitom Lean klame tělem. Film byl dodatečně přeformátován a dojem velkoleposti se Leanovi daří uvodit především ze skvěle napsaného scénáře.

Děj filmu je zasazen do Indie a sleduje pád kolonialismu. Snímek je adaptací předlohy spisovatele E. M. Forstera a Lean do filmu obsazuje dva populární britské herce Aleca Guinesse (do role Inda!) a Jamese Foxe. Lean s ironií sobě vlastní komentuje důvod pádu britského impéria a svou kariéru završuje více než důstojně. Film získal 2 Oskary za herečku ve vedlejší roli (Peggy Ashcroft) a hudbu, nominace pak sesbíral v kategoriích nejlepší film, režie a scénář (obě David Lean), herečka (Judy Davis), výprava, kamera, kostýmy, střih a zvuk.

Cesta do Indie byla úspěchem a David Lean usiloval o natočení Říše slunce, jenže cítil, že už je příliš starý a přemluvil k režii Stevena Spielberga.

V roce 1989 zažil David Lean nádherný okamžik v kariéře. Na festivalu v Cannes představil Robert A. Harris Lawrence z Arábie o celých 35 minut delší a diváci byli nadšení.

David Lean zemřel 16. dubna 1991 a nám nezbývá než konstatovat jediné, že jeho filmy předběhly svou dobu a filmy jako Lawrence z Arábie, Doktor Živago nebo Most přes řeku Kwai rozhodně nejsou filmy pro pamětníky.

R.I.P.

 

David Lean
25.3 1908 – 16.4.1991

David Lean

Ondra Slanina

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist