Nejzajímavější filmy, kde STB hraje prim

STB je zkratka pro Státní tajnou bezpečnost, tedy složku, kterou má každý stát za jakéhokoli režimu, až na to že za minulého totalitního režimu měla oddělení, jež byly určeny k represi vlastních občanů, což je pro demokratickou společnost nemyslitelné.

 

Od čtvrtka se hraje film Toman Ondřeje Trojana popisující dosud v podstatě neznámý životní příběh agenta Státní bezpečnosti v padesátých letech. Je nabíledni, že v minulém režimu byli agenti Státní bezpečnosti zobrazováni v jiném světle, než dnes. Jelikož jsme primárně magazín filmový, minimálně v této rubrice, ignorujeme tvorbu televizní, kde se objevila celá řada působivých snímků na toto téma. Podívejme se na nejzajímavější filmy do kin o estébácích.

czfilm_ucho_bild

Historicky nejlepší film o STB je spjatý s řadou osobních tragédií a natočil jej podle scénáře Jana Procházky režisér Karel Kachyňa. Ucho, ve kterém excelují Radoslav BrzobohatýJiřinou Bohdalovou je jedinečným důkazem toho, že k natočení sevřeného psychologického dramatu stačí někdy i velmi omezené prostředky.

Náměstek ministra (Radoslav Brzobohatý) zjistí společně se svou ženou, že jim dal někdo do domu odposlech. Dlouhá noc plná výčitek a nefalšované hrůzy však ráno dospěje k nikterak uspokojivé katarzi. A je to celkem pochopitelné, když se podíváme, že film měl premiéru v roce 1970. Ačkoli ve filmu uvidíte agenty STB nemají ve filmu jediný dialog a tvůrcům se geniálně podařilo vybudovat atmosféru strachu. Tragickou dohru, kterou je třeba připomínat je skutečnost, že scenárista filmu Jan Procházka byl dohnaný komunistickou státní bezpečností rafinovanými psychologickými hrami k předčasnému úmrtí.

Nejslavnější parchanti českého filmu

Film Pouta Radima Špačka, který měl premiéru v únoru roku 2010 zaujme především brilantním hereckém výkonem Ondřeje Malého, než narcistickým a nepříliš srozumitelným scénářem. Snímek totiž trpí značnou schizofrenií, protože i přes dokonale zvládnuté reálie je není schopen prodat. Při sledování filmu si tak divák klade otázky co vlastně sleduje a zatímco závěrečný obraz je mimořádně působivý, tak neromantická linie ála Životy těch druhých působí velmi nepřesvědčivě. Film má také dost šílený soundtrack. I přes všechny výhrady, které vůči filmu mám, jsou však Pouta v jednotlivostech solidní film.

Občanský průkaz (2010)

Divácky snesitelnější je film Občanský průkaz Ondřeje Trojana ze stejného roku pojednávající o partě dospívajících kamarádů, kteří s nabitím občanského průkazu sledují „připosranost“ svých rodičů a skutečnost, do které dozrály. A tajná bezpečnost má ve filmu velice klíčovou úlohu. Film si připomeňte v samostatné recenzi.

ve stinu

Neo noirový snímek Davida Ondříčka Ve stínu z roku 2012 podle scénáře Marka Epsteina sice popisuje kriminální vyšetřování státním policistou v podání Ivana Trojana, ale zápletka filmu i jeho vyústění je spjata právě s bezpečnostní tajnou. Ondříčkovi se podařilo výborně zachytit atmosféru doby, ostatně řadu motivů ve scénáři ozvláštnil o zážitky, které mu předaly jeho rodiče, kteří měli s tajnou bezpečností četné zkušenosti, stačí si vzpomenout na fízly prolezlé natáčení Formanova Amadea, ale těch zážitků bylo jistě bezpočet.

 

Tento článek vznikl za přispění společnosti Tau Seating s.r.o.

Přidat komentář

TOPlist